Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak otworzyć się na pracę z osobami z zaburzeniami intelektualnymi?

Zaczęłam prowadzić terapię grupową i indywidualną dla osób z zaburzeniami intelektualnymi i nie potrafię się otworzyć ani zbliżyć do pacjentów. Nie umiem z nimi rozmawiać i wykonywać z nimi ćwiczeń, bo się przy tym denerwuję, łamie mi się głos, chce mi się płakać i najchętniej zostawiłabym grupę pacjentów w sali, żeby móc wyjść i się wypłakać. Takie zachowania znacznie utrudniają mi funkcjonowanie. Próbowałam własnej terapii, ale źle się kończyły i już nie mogę znaleźć nikogo dla siebie.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Witam Panią, praca z osobami z zaburzeniami intelektualnymi jest generalnie trudna dla każdego specjalisty. Ważne jest to aby zadać sobie pytanie: dlaczego pracuję z taką grupą, co chcę osiągnąć, za jaką cenę i dlaczego? Osoby niepełnosprawne mają ściśle określone oczekiwania i to terapeuta powinien się do nich dostosować, przede wszystkim być elastycznym (ale też bez przesady). Czasem także warto maksymalnie uprościć swoje zajęcia czy sposób komunikacji, np: zajęcia co to znaczy słuchać i słyszeć lub dlaczego warto potrafić prowadzić rozmowę. Generalna zasada: im prostszy komunikat tym skuteczniejszy i ciekawszy. Życzę powodzenia i pozdrawiam!

0

Dzień Dobry Pani,

Z pewnością objawy, które się u Pani pojawiają utrudniają funkcjonowanie. Jest taka zasada, że to czemu się opieramy napiera jeszcze bardziej. Grupa Pani Pacjentów to Osoby bardzo wymagające Pani uwagi.

Sugerowałabym zmianę podejścia Pani do Pacjentów, i postarać się otworzyć Swoje serce, skoncentrować na potrzebach Pacjentów i pozwolić Sobie na nieporadność. Jeśli będzie nadal trudność, to myślę, że decyzja o zmianie Grupy byłaby OK. Namawiałabym Panią na pracę z Psychologiem nad poczuciem własnej wartości. To mogę poradzić ad hoc online.

Serdeczności, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy