Jak panować nad nerwami?

Witam, Mam 16 lat. Zawsze byłam nerwowa, ale gdy miałam wypadek samochodowy rok temu moje "nerwy" się zwiększyły. Najczęściej "wyżywam" się na najbliższych takich osobach jak mama i mój chłopak, czepiam się ich o byle co i od razu krzyczę i robię awanturę, np. rozmawiam z kimś przez telefon i coś powie ta osoba innego niż miałam w planach (jakaś mało ważna rzecz) to od razu robię awanturę. Jak się z kimś kłócę to zaczynam płakać. Nie wiem co mam z tym zrobić, czy mogę to jakoś hamować? Czy muszę brać jakieś leki (nie szkodzące zdrowiu), może są jakieś ćwiczenia na to? Z góry dziękuję za odpowiedź! Mam nadzieję, że mi pomożecie:)

Witam!
Wypadek mógł wpłynąć na powstawanie lęku i stresu w trudnych sytuacjach. Nie upoważnia Cię to jednak do niekontrolowanych wybuchów, które ranią inne osoby. Zastanów się, co Ty czułabyś na miejscu mamy czy chłopaka, w trakcie takiego napadu złości.
Nie radzisz sobie z emocjami i na ten problem niestety nie pomogą lekarstwa. Należy rozpocząć pracę nad swoimi emocjami i sposobem ich wyrażania. Kiedy czujesz, że wzbiera w Tobie napięcie, czujesz się zagrożona, smutna czy szczęśliwa, to mów o tym. Staraj się używać formy: Ja czuję się dobrze/źle, kiedy tak mówisz/robisz, złości/denerwuje/smuci mnie kiedy zachowujesz się w taki sposób, jestem szczęśliwa/zła/ smutna/przygnębiona/przestraszona z powodu. Taki sposób komunikowania swoich emocji nie rani innych, a Tobie daje kontrolę nad tym, co przeżywasz.
Warto również, żebyś wzięła udział w treningu radzenia sobie ze stresem, pracy w grupie lub komunikacji społecznej. Będzie to dobra lekcja zarówno wyrażania uczuć, jak i odczytywania emocji innych osób. Sądzę także, że potrzebujesz wizyty u psychologa.
Trudne przeżycia mogą powodować u Ciebie narastanie emocji, z którymi sobie nie radzisz. Pomoc psychologa jest szansą na zmianę tej sytuacji.

Pozdrawiam