Jak panować nad swoją złością?

Witam, jestem wybuchowa od kiedy pamiętam, moja mama również była i wydaje mi się, że miała podobny problem do mnie. Często we mnie wymierzała napady złości. Na codzień jestem osobą pogodną, pracuję z ludźmi, uprawiam sport, jednak raz na jakiś czas, nie jestem w stanie zapanować nad złością, wściekam się o byle drobnostkę, krzyczę i mówię przykre rzeczy mojemu chłopakowi. Nie jestem agresywna fizycznie, ale psychicznie ranię go psychicznie, powstrzymuję się dopiero gdy jego wyprowadzę z równowagi. Wiem ,źe go ranię i źe on długo ze mną nie wytrzyma. Od roku mam problemy onkologiczne, co bardzo spotęgowało moje nerwy. Raz - dwa razy w tygodniu dochodzi do kłótni, którą ja powoduję z byle powodu. Nie chcę taka być , nie chcę ranić kochającego człowieka , co robić?

Witam
Proszę zadbać o siebie i rozpocząć psychoterapię , aby nauczyć się kontrolować swoje emocje i przepracować swoje lęki, obawy , które w dużym stopniu generują zachowania niekontrolowane.
Praca nad emocjami , "rozkminowanie" tego, co działa z ukrycia, przyniesie większy spokój, co w konsekwencji poprawi wasze relacje.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam Panią,
Aby rzetelnie odpowiedzieć na Pani pytanie, musiałabym przeprowadzić z Panią wnikliwy wywiad by zbadać okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń. Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi. Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś stresujące sytuacje? Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego? Najczęściej problemy z kontrolowaniem emocji , napady złości i agresja są reakcją obronną ludzkiej psychiki na lęk czy traumatyczne przeżycie. Bardzo często bolesne zdarzenia z przeszłości uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, gdyż wpływają na wszystkie obszary egzystencji i sprawiają, że człowiek nie potrafi cieszyć się życiem. Poza tym nieadekwatna samoocena, i brak wiary w swoje możliwości, też negatywnie wpływają na wszystkie obszary funkcjonowania i sprawiają, że człowiek tworzy Pani w umyśle wypaczony obraz samego siebie, co pogłębia jedynie niską samoocenę i rodzi agresję lub poczucie przygnębienia. Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji. Jeżeli zauważa Pani coś niepokojącego w swoim zachowaniu i występują trudności z efektywnym radzeniem sobie z emocjami i ze stresem, należy jak najprędzej skonsultować problem z psychologiem. Zachęcam Panią do spotkań terapeutycznych, podczas których odzyska Pani równowagę wewnętrzną oraz zdobędzie Pani umiejętność radzenia sobie z emocjami, ze stresem i trudnymi sytuacjami w relacjach z mężem. Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl