Jak Państwo oceniają rozwój mojego synka?

Witam. Jestem mamą 11-miesięcznego chłopca. Po względem motoryki dużej wydaje się rozwijać prawidłowo. Mając 4 miesiące zaczął się obracać na brzuch, w 7 miesiącu sam usiadł, w 9 zaczął raczkować, w 10 stać. Obecnie zaczyna przemieszczać się przy meblach. Ma wzmożone napięcie w barkach, obniżone napięcie osiowe i asymetrię, w związku od kilku miesięcy chodzi na rehabilitację. Jeśli chodzi o motorykę małą: jeszcze w 10 miesiącu nie umiał chwytu pęsetowego. Teraz ćwiczymy, po wizycie u pedagoga i wydaje się być lepiej. Potrafi wrzucić kulkę do otworu w zabawce typu kulodrom, czasem uda mu się nałożyć krążek na piramidkę. Chętnie wkłada i wyjmuje rzeczy z pudełka. Jeśli chodzi o kontakt wzrokowy bywa różnie. Czasami kiedy lezy na pleckach a ja go gilgoczę, mówię do niego i zabawiam śmieje się i patrzy na mnie dość długo. Czasem tylko zerknie i wraca do swoich zajęć. Często nie reaguje na swoje imię i nawoływanie. Dopiero po kilkukrotnym wołaniu lub głośniejszym wypowiedzeniu odwraca się. Rozumie słowo daj: kiedy proszę żeby dał coś mamie zazwyczaj daje, chociaż nie zawsze i zdarza się że daje to, co akurat ma pod ręką. Czasem przychodzi kiedy go wołam, ale często też odwraca się i idzie w innym kierunku. Zaczyna rozumieć że będziemy jeść, kąpać się - obydwie te czynności lubi i może dlatego chętniej przychodzi. Rozumie też że będziemy myć ząbki, wtedy odwraca się i otwiera buzię. Nie wskazuje na przedmioty i ludzi. Kiedy pytam o to gdzie jest tata, odwróci się w jego kierunku ale nie pokaże rączką. Niechętnie też ogląda książeczki, nie pokazuje jeśli go poproszę o pokazanie np. zwierzątka. Staram się mu pokazywać jego paluszkiem gdzie jest kura i prosić o pokazanie. Czasem zdarzy się że położy tam dłoń (nie wiem czy przypadkiem czy celowo). Martwię się, ponieważ powinno się to pojawić w 9 miesiący, a on nie pokazuje co chce. Kilkukrotnie zdarzyło się że wyciągnął rękę w kierunku w którym chce iść, wyciaga rączki kiedy chce na ręce. Około 8 miesiąca zaczął gaworzyć. Wtedy ciągle mówił "baba" i bardzo rzadko "ma"-w krytycznych sytuacjach. Potem miał dłuższą przerwę, kiedy zaczynał raczkować. Obecnie mówi "baba", coś w rodzaju "dada", "papa", "tata". Mówi też "gu", "gie", "jajaja"kilka razy słyszałam "ka" i "er". Dwa razy słyszałam "m". Często krzyczy "e" i "a" - ogólnie mówi głośno. gada coś po swojemu. Martwię się tym brakiem reakcji na wołanie i mówienie po imieniu, nie pokazywaniem. Czasem wydaje mi się że mamy całkiem dobry kontakt i może za dużo wymagam od takiego maluszka, a czasem kiedy wołam i wołam a on na mnie nie zwraca uwagi martwię się, że coś jest nie tak. Jak Państwo oceniają rozwój mojego synka, czy powinnam podjąć jakieś kroki?

Witam Panią,
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Zmiany które następują w rozwoju niemowląt
nie muszą być tożsame z postępami Pani maluszka.
Trudno jest stwierdzić nieprawidłowości w rozwoju
11-miesięcznego dziecka nie widząc dziecka.
Z Pani opisu wynika, że poza stwierdzonym nieprawidłowym
napięciem mięśniowym synek rozwija się prawidłowo.
Jeżeli jednak uważa Pani, że dzieje się cokolwiek
niepokojącego w rozwoju Pani synka, należy jak najprędzej
udać się z dzieckiem do lekarza pediatry.
Pozdrawiam serdecznie,
Hanna Markiewicz,

psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Wydaje mi się, że wszelkie potrzebne kroki są podjęte: dziecko ma rehabilitację z powodu nieprawidłowego napięcia, pracujecie z pedagogiem. Rozwój wydaje się być prawidłowy. Gdyby były widoczne nieprawidłowości specjaliści, u których bywacie na pewno by to zasygnalizowali. Pewne umiejętności jedne dzieci opanowują szybciej inne wolniej i potrzebują więcej czasu. Pani jest wrażliwą mamą i bardzo zwraca uwagę na wszystko co oczywiście jest bardzo na miejscu jednak czasem warto dać dziecku czas.
Pozdrawiam
w razie pytań zapraszam do kontaktu
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu