Jak pigułki z progesteronem wpływają na cykl miesiączkowy?

  Chciałabym dowiedzieć się jak działają i czym różnią się minipigułki a tabletki przepisywane na drugą fazę cyklu, np. luteina. Obie zawierają progesteron, ale w jakich dawkach i jak wpływa to na cykl miesiączkowy? Lekarz przepisał mi na uregulowanie cyklu tabletki z progesteronem do stosowania od 16 dnia cyklu przez 12 dni. Czy wystarczy zastosowanie ich w jednym cyklu czy trzeba brać je dłużej. Mam 40 lat i raz moje cykle wydłużają się do 36 dni, a innym razem skracają się do 24 dni. Te zaburzenia występują rzadko. Do niedawna miałam regularne cykle co 28-29 dni. Kiedyś przez cztery lata brałam tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, ale podwyższały mi ciśnienie więc odstawiłam. To było 7 lat temu. Od tamtego czasu miałam bardzo regularne cykle. Dopiero kilka miesięcy temu co jakiś czas cykle są mniej regularne. Teraz zastosowałam wspomniane tabletki na drugą fazę, ale zastanawiam się jakie jest ich działanie? Czy podobne jak minipigułek? A może minipigułka byłaby tu lepsza? I jak wpływają na płodność? Czy trzeba dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą?

Redakcja abcZdrowie

Minipigułki są metodą antykoncepcji hormonalnej. Przyjmuje się je w sposób ciągły, czyli następnego dnia po zakończeniu aktualnego opakowania rozpoczyna się kolejne. Luteina przyjmowana w drugiej fazie cyklu (przez kilka kolejnych cyklów) nie służy zapobieganiu ciąży, ma za zadanie wydłużyć drugą fazę cyklu by wyrównać długości cyklów miesiączkowych.

Proponuję jeszcze raz omówić tę kwestię z ginekologiem.