Jak pobudzić apetyt oraz przytyć w dość krótkim czasie?

Witam! Mam anoreksje. Jestem pod opieka psychiatry i psychologa. Waze 44 kg przy wzroscie 165 cm. ( 14 lat) Musze koniecznie przytyc. Co ile godzin powinnam jesc posilki? Ile powinny zawierac kcal ( dieta wysokokaloryczna) Do tej pory jem ok 1700kcal na dzien. Czy da sie przytyc w 2 tygodnie 4,5 kg? Jezeli tyle nie przytyje grozi mi szpital. Bardzo prosze o porade jak szybko i zdrowo przytyc. Nie mam zbytnio apetytu. Czy są jakies rzeczy na pobudzenie apetytu? pozdrawiam
ponad rok temu

Witaj,
Wczoraj częściowo została udzielona Ci informacja.
Skoro spożywasz już 1700 kcal to zwiększ kaloryczność do 2200 kcal.
Powinnaś spożywać 5-6 posiłków w ciągu dnia o małej objętości, bo inaczej będzie Cię mdliło.
W aptekach są napoje wysokokaloryczne - Nutridrink, Cubitan. W ramach 2 śniadania lub posiłku przed snem (6) wypij jeden. 1 opakowanie to około 500 kcal i źródło białek, tłuszczów i węglowodanów.
Oto przykładowy jadłospis:
Śniadanie:
Biały ser np. bieluch z pomidorem (pół średniego), 2 kromki pieczywa żytniego lub bułka pszenna, nasączona oliwą z oliwek (1 łyżka).
2 śniadanie: polecam koktajl ze śmietanki 30% (pół szklanki) z truskawkami lub malinami (200 g) z 2 łyżeczkami cukru
Obiad: pierś z indyka (150 g) z kaszą jaglaną (50 g), marchew duszona (150 g) z masłem (30 g), sok pomarańczowy
Podwieczorek: drożdżówka z dżemem z kakao na mleku 3,2%
Kolacja: Łosoś wędzony (plastry, 50 g), z papryką czerwoną, 3 kromki pieczywa żytniego, herbata z cukrem
Posiłek przed snem: banan z tartymi orzechami i 100 ml jogurtu naturalnego.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Witam Cię, aby nabrać ciałka musisz zjadać 4-5 posiłków takich jak: śniadanie, obiad i kolację, a pomiędzy głównymi posiłkami przekąski: np.: jogurt z owocem, kawałek ciasta, baton musli, serek , orzechy itp. Na śniadanie i kolację proponuję odżywcze płatki owsiane z suszonymi owocami, jajecznicę, twarożek z pieczywem i szklanką kakao, rybę; na obiad możesz zjadać naleśniki, pierogi, ziemniaki purre z mięskiem i surówką, talerz zupy z makaronem lub ryżem; Staraj się jadać coraz więcej, wtedy organizm sam zacznie się upominać o jedzenie. Możesz na pobudzenie apetytu jeść kwaśne potrawy, pić napary z rumianku, kopru włoskiego, mniszka lekarskiego. Jak szybko przytyjesz trudno mi powiedzieć, ale jak zaczniesz jeść na pewno osiągniesz swój cel. Zjadaj około 2500 kcal.

Witam,
posiłki powinnaś spożywać co 2-3 godziny. Powinno ich być w ciągu dnia 6-8. W Twoim przypadku wskazane byłoby zastosować dietę wysokoenergetyczną (zakładając ,że aktualnie spożywasz wspomniane 1700 kcal i stan ten trwa już ok. 2-3 tygodnie) czyli w tym przypadku pomiędzy 2200-2500 kcal na dobę. Szybkość wzrostu masy ciała w przypadku osób niedożywionych jest sprawą niezwykle indywidualną. Aby podnieść wartość energetyczną posiłków powinnaś w swoim jadłospisie uwzględnić produkty o wysokiej gęstości energetycznej czyli zawierające w małej objętości duża ilość kalorii np. masło, oliwę, serki topione, orzechy, nasiona, miód. Warto również wspomóc się dietetycznymi środkami medycznymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W ty wypadku dobrym rozwiązaniem byłby hiperkaloryczne napoje takie jak Nutridrink czy Resource. Są dostępne w aptece bez recepty. Wprowadzenie około 2 opakowań dziennie do jadłospisu podniesie jego kaloryczność o około 600-800 kcal.