Jak podjąć rozmowę z alkoholikiem, aby przestał pić lub się wyprowadził?

Jak podjąć rozmowę z alkoholikiem, który był już 3 razy na leczeniu odwykowym bez skutku, aby przestał pić lub się wyprowadził? Przeczytałam już, że nie można go obwiniać, wygadywać itp. Czy można mu postawić ultimatum? Dodam, że ma 26 lat, pije conajmniej od 8, od dzieciństwa trudny charakter (obraża się, jest agresywny gdy tylko zwróci mu się uwagę), pije piwo a kiedy miał chwilowe przerwy to palił marihuanę. Wiem czego mówić nie można ale pytanie - co można aby ruszył głową?

Warto samemu zgłosić się do Ośrodka Terapii Uzależnień i podjąć psychoterapię dla rodzin osób uzależnionych i osób współuzależnionych. Specjaliści nie tylko wesprą, ale także w procesie psychoedukacji pomogą nauczyć się oddawać odpowiedzialność osobie uzależnionej za nałóg, motywować ją, wypracować w sobie asertywność i umiejętność stawiania granic. Zachęcam do działania!

Witam, rozumiem że zrobiła Pani bardzo dużo do tej pory, aby pomóc i zmienić zachowanie osoby uzależnionej. Jeżeli żadna rozmowa nie skutkuje, leczenie odwykowe również nie przynosi rezultatów, osobie uzależnionej brakuje motywacji do zmiany, warto skonsultować się z psychologiem w Ośrodku Leczenia Uzależnień i zastanowić się czy ma Pani jakieś możliwości wpływu na tą sytuację i co może Pani zrobić. Proszę porozmawiać, Pani również otrzyma wsparcie. Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl