Jak pogodzić się z chorobą afektywną dwubiegunową?

Jak się pogodzić z chorobą nieuleczalną? Choruję na CHAD od 6 lat i nadal się nie pogodziłem.Nadal odstawiam ciągle leki i nie chcę brać przez skutki uboczne choć wiem że nie da się inaczej choroby kontrolować.Teoretycznie przy lekach funkcjonuję ogólnie lepiej niż bez nich.Jednak od leków jest wiele ograniczeń i skutków ubocznych na które nie ma rady a trzeba je brać do końca życia.Niestety wiem że one nie leczą przyczyn choroby tylko objawy.Żadna terapia tego nie leczy,tylko leki.

Witam,
po tonie wypowiedzi wnioskuję, że ma Pan właśnie spadek nastroju. Niestety, nieprzyjmowanie leków tutaj nie pomoże, może tylko pogorszyć nastrój i stan zdrowia- sam Pan dostrzega, że jednak po nich funkcjonuje Pan lepiej. Zastrzeżenia odnośnie skutków ubocznych i kwestię możliwości zmiany leków na lepiej tolerowane radzę Panu omówić z psychiatrą. Na pewno brak leczenia nie jest wyjściem, może pogłębić zaburzenie i uniemożliwić funkcjonowanie. Ważna jest psychoedukacja na temat samej choroby, powinien Pan uzyskać niezbędne wsparcie informacyjne od lekarza.
Godzenie się z chorobą to proces, w którym pomogłaby Panu psychoterapia. Zaakceptowanie choroby przebiega indywidualnie i wymaga dostosowania metod do danego człowieka, jego wyjątkowości. Psychoterapeuta nie tylko pomaga radzić sobie z chorobą, ale i często ze skutkami działania leków (np.kontrola nad apetytem), ponadto zauważa zmiany w dynamice chorobowej i odpowiednio dostosowuje do niej interwencje. Pomocne są także treningi radzenia sobie z napięciem, bardzo dużo daje wsparcie bliskich osób, przyjaciół. Należy zadbać o sprzyjający zdrowiu styl życia, co nie jest łatwe w momentach kryzysu- tutaj również przyda się pomoc terapeuty.
Współpraca z lekarzem i z psychoterapeutą pomaga rozpoznać objawy świadczące o pogorszeniu zdrowia, by jak najszybciej uzyskał Pan pomoc. Podjęcie właściwego leczenia wydłuża okres normalnego funkcjonowania, może zapobiegać nawrotom. Dlatego tak ważna jest stała współpraca z lekarzem, bo dobiera on leki do zmieniających się faz choroby.

Psychoterapia pomoże Panu jednak zaakceptować chorobę i radzić sobie z jej objawami, konsekwencjami, a także rozpoznawać objawy zwiastunowe. Zachęcam do podjęcia pracy nad sobą i konsultacji z psychologiem.