Jak pokonać ciągły stres?

Witam. Ten problem gnębi mnie od paru miesięcy. Otóż mam ogromny kłopot ze stresem. Najmniejsza kłótnia, potknięcie, czasem nawet brak powodu doprowadza mnie do stresu. Nie umiem tego opanować. Sięgam po tabletki na uspokojenie, gdyż sama sobie z tym nie radzę. Wiem, że mam 16 lat i to bardzo dziwne... Niestety, zaistniał ten problem i chciałabym go rozwiązać bez pomocy tabletek.

16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Twoja decyzja, aby poszukać innego sposobu walki ze stresem niż tabletki jest bardzo ważna i dojrzała. Tabletki działają tylko doraźnie - nie usuwają przyczyny stresu. Nie powinno się ich stosować na własną rękę, bez porozumienia z lekarzem.

W wieku, w którym mózg i psychika intensywnie się rozwija, większość problemów najlepiej rozwiazywać metodami psychologicznymi - przez rozmowę, dlatego proponuję, abyś porozmawiała na ten temat np. z mamą i zgłosiła się do psychologa. Możesz też nawiązać kontakt z psychologiem szkolnym.

Nie warto kumulować w sobie emocji - to grozi wybuchem. Jeśli dręczą Cię jakieś problemy, rozmawiaj o nich z bliskimi, przyjaciółmi. Warto też zastanowić się, czy przeznaczasz odpowiednią ilość czasu na sen i odpoczynek - brak relaksu fizycznego i psychicznego prowadzi do wyczerpania i drażliwości.

Serdecznie pozdrawiam