Jak pokonać depresję?

Witam! Mam 22 lata i od 13 roku życia, próbuje pokonać depresję. Do 18 roku leczona byłam u psychiatry, który przepisywał mi bardzo dużą ilość leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Gdy skończyłam 18 lat, lekarka ta powiedziała, że nie jest w stanie mi pomóc i żebym spróbowała hipnozy. Podjęłam wówczas leczenie u innego psychiatry, który również przepisywał mi leki. Przez te wszystkie lata mój stan utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie. Każde niepowodzenie lub myśl o nim przeżywam jak katastrofę. Bardzo łatwo wybucham płaczem, nad którym nie potrafię zapanować. Wszystkiego się boję, ciągle mam nieuzasadnione lęki. Przerażają mnie niemal wszystkie życiowe sytuacje... jak np. założenie konta w banku, czy rozmowa telefoniczna. Od zawsze bałam się szkoły, teraz przeniosło się to na studia. Obecnie piszę pracę licencjacką i nie potrafię się zmobilizować do efektywnych działań, ponieważ gdy tylko rozpoczynam pisanie, pojawia się paraliżujący strach... Nie mogę nad nim zapanować, pomimo że próbuję przemówić sobie do rozsądku. W ten sposób tracę całe swoje życie. Nękają mnie wyrzuty sumienia. Wciąż czuję się winna. Kolejnym moim problemem jest jedzenie. Wydaje mi się, że mi nie wolno jeść. A gdy coś zjem, obwiniam się, że zjadłam za dużo i teraz przytyję. Będzie mi wstyd wyjść z domu, bo ludzie będą sobie o mnie myśleć jak o "żarłoku". Zdaję sobie sprawę z tego, że tok mojego myślenia jest chory. Dlatego często zastanawiam się, czy nie mam rozdwojenia jaźni, bo skoro wiem, że moje myśli są błędne i boję się choć nie ma powodu, to czemu nie potrafię się ich pozbyć? Ekstremalnym stresem jest dla mnie rozmowa z innymi ludźmi. Np. gdy mam rozmawiać z promotorką mojej pracy, to jestem przerażona, że powie mi, że to, co napisałam, to głupota. Przez 7 lat brałam różne leki psychotropowe, po których przeważnie źle się czułam. Odstawiłam je, szukając w międzyczasie pomocy u różnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, terapeutów. Jedyne do czego udało mi się dojść, to to, że moje problemy wzięły się z przemocy psychicznej, którą stosuje mój ojciec wobec mojej rodziny. Nie potrafię się od niego uwolnić, ponieważ nie pracuję i żyję na jego utrzymaniu. Znalezienie pracy jest dla mnie kolejnym problemem, ponieważ nie udaje mi się przezwyciężyć strachu... Obecnie znów rozpoczęłam terapię, tym razem u psychologa. Po każdej wizycie u niego czuję się jeszcze bardziej "zdołowana". Jego pytania pozbawiają mnie jakiejkolwiek intymności. Jestem zupełnie bezradna. Wiecznie płaczę i wpadam w panikę. Nie wiem, jak nad sobą zapanować. Psycholog mi mówi: "Po prostu panować nad sobą". Dla mnie nie jest to jednak takie oczywiste. Chciałabym uzyskać konkretne wskazówki, jak sobie radzić z paraliżującym strachem i wiecznym smutkiem.

Na podstawie dostępnych informacji z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać u Pani zaburzenia depresyjno-lękowe. Obecnie optymalnym sposobem leczenia tego typu dolegliwości jest łączenie psychoterapii z farmakoterapią. Uważa się również, iż najefektywniejszą formą terapii w zaburzeniach depresyjnych i lękowych jest terapia behawioralno-poznawcza. Proponuję zgłosić się do gabinetu psychiatry w celu dokładnego rozeznania problemu, ew. weryfikacji dotychczasowej diagnozy i leczenia. Ważne jest również, aby w miarę możliwości psychiatra skontaktował się z Pani terapeutą i wspólnie, w porozumieniu z Panią, ustalił plan leczenia.

Szanowna Pani,

potrzebuje Pani psychoterapii. Leczenie farmakologiczne jedynie tłumi objawy jakie Pani opisuje, nie rozwiązując ich. Zachęcam Panią do podjęcia współpracy z doświadczonym i życzliwym psychologiem, który sprawdzi co zostało zapisane w Pani podświadomości i co rządzi Pani myśleniem, czuciem i zachowaniem. Proszę poszukać takiego specjalisty w Pani miejscu zamieszkania, po to by wyczyścić okulary, które nosi Pani podświadomość.

Pracuję również przez Skypie oraz udzielam konsultacji psychologicznych telefonicznie, jeśli będzie Pani na taką rozmowę gotowa.
Zapraszam!

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl