Jak pokonać i wyleczyć lęki?

Witam. Mam 20 lat. Odkąd pamiętam czepiają się mnie różne lęki. Przez ostatnie lata były związane ze zdrowiem. Ostatnio udało mi się je zagłuszyć, a na ich miejsce pojawiły się jeszcze gorsze... Przy codziennym rozmyślaniu o wszystkim, kompletnie znikąd przyszłola mi myśl, że mógłbym zrobić komuś coś złego. (cały szereg myśli, wliczając rodzinę... ) Co jest do bólu irracjonalne, ponieważ jestem bardzo wrażliwym i empatycznym człowiekiem, który nawet nigdy nikogo nie uderzył... I szczerze wolałbym sam umrzeć, niż zrobić bliskim coś złego. (moje lęki czepiły się czegoś ważniejszego niż moje zdrowie) Czy w takim przypadku, ciągłych lęków konieczna jest terapia? Zawsze sam jakoś sobie z tym radziłem, ale ciągle tak naprawdę przegrywam. Powinienem się udać do psychiatry, czy psychoterapeuty? Nie jest mi łatwo od tak zgłosić się po pomoc, ale czuję, że chyba tylko to może mi naprawdę i trwale pomóc. Dziękuję za odpowiedź. :)

Tak. W takim wypadku psychoterapia może pomóc. Wypieral Pan te lęki dotychczas, odsuwal od siebie i dlatego wróciły że zdwojoną siła. Niestety tak działa wypieranie. Polecam udać się do psychologa poznawczo-behawioralnego i rozpocząć terapię. Psychiatre raczej odradzam, bo skoro dotychczas radził Pan sobie bez leków, to myślę, że nadal tak może być (a leki są jedynie doraźnym działaniem. Psychoterapia natomiast pomaga w zniwelowaniu trudności u źródła). Pozdrawiam