Jak pokonać lęk przed pobieraniem krwi i wizytą u dentysty?

Jak pokonać lek przed igła, tzn. pokonać lek przed pobieraniem krwi i chodzeniem do dentysty z obawy o ból i potrzebę znieczulenia?

Dzień dobry,
Lęk w takich sytuacjach ma cechy fobii i dlatego warto stosować metody jak przy fobiach prostych. Polecam techniki dystrakcyjne polegające na odwracaniu uwagi np. myślę w trakcie pobierania krwi o czymś zupełnie innym. Warto zastosować także konstruktywne stwierdzenia podczas wchodzenia w taką sytuację np. "to nic strasznego", "dam radę", "to prawie wcale nie boli"itp. Przed wizytą u dentysty lub pobieraniem krwi można także przeprowadzić desensytyzację (odwrażliwianie) w wyobraźni. Pierwszy krok to stworzenie hierarchii ekspozycji np. 8 poziomów od sytuacji najmniej do najbardziej budzącej lęk. Przykład dla wizyty u dentysty: 1. idę do dentysty i siedzę w poczekali 2. siedzę na fotelu dentystycznym i czekam aż dentysta zacznie cokolwiek robić 3. jeszcze nic nie czuję, ale własnie wkłada mi do ust waciki i jakiś przyrząd 5. siedzę dalej i zaczynam coś czuć chociaż nie mogę jeszcze tego określić bólem 6. boli coraz bardziej a buzia zaczyna mi drętwieć, bo jest długo otwarta 7. boli tak, że za chwilę nie wytrzymam 8. boli nadal i czuję, że za chwilę poproszę o przerwanie i dodatkowe znieczulenie. Warto przed wizytą wyobrażać sobie sytuację lękową w najdrobniejszych szczegółach i najlepiej wykonać to ćwiczenie codziennie aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu (przejście pozytywnie wszystkich poziomów). Najpierw należy zacząć od sytuacji najmniej lękorodnej i następnie przechodzić do coraz to wyższych poziomów hierarchii. Zasada jest taka, że jeśli dany poziom wzbudza zbyt silny lęk to należy go powtórzyć i dopiero wtedy przejść do następnego. Przed tym ćwiczeniem warto zrelaksować się np. relaksacyjną muzyką, treningiem relaksacyjnym itd. Mam nadzieję, że techniki te wystarczą i że problem nie jest wyjściowo nasilony na tyle by uznać go za fobię i szukać pomocy specjalisty. Jeśli trudność ta byłaby jednak bardzo nasilona to polecam terapię w podejściu poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/