Jak pokonać lęk przed zajściem w ciążę?

Mam dopiero niecałe 19 lat, więc nie ukrywam wstydu, że zadaję takie pytanie. Współżyłam z moim byłym chłopakiem od ponad roku. Tyle, że przez ten okres doszło do stosunku może około 5-6 razy. Wszystko to przez mój ogromny lęk przed niechcianą ciążą.

Wiem, wszyscy dookoła mówią mi, że najlepszym środkiem antykoncepcyjnym jest zwyczajna wstrzemięźliwość. Ale sama świadomość tego, że to tak ogromna przyjemność nie pozwala mi na takie wyjście. Z moim chłopakiem zerwaliśmy niedawno po 2 latach związku, myślę, że to między innymi dlatego, że nie mogliśmy dać naszym emocjom upustu... Na branie tabletek nie mogę sobie pozwolić - mam chore serce i lekarz kategorycznie zabronił mi łączenia antykoncepcji z lekami, które przyjmuję. Została mi zwykła prezerwatywa.

Myślę, że to wszystko zależy od mojej psychiki, ale nie wiem jakim argumentem się posłużyć, aby czuć się pewnie. Może uda mi się uratować związek...

Witam!

Lęk przed niechcianą ciążą towarzyszy wielu kobietom. Odczuwanie takiego lęku może się pogłębiać i uniemożliwiać kontakty intymne z partnerem. Współżycie seksualne jest ważnym elementem związku, spaja go i pogłębia więzi między partnerami.

Myślę, że w tej sytuacji mogłaby Pani udać się do lekarza ginekologa, który wyjaśniłby szczegóły zarówno związane z zajściem w ciążę, jak i pomógł dobrać odpowiednią dla Pani metodę antykoncepcji. W trakcie takiej rozmowy warto dopytać o nurtujące Panią problemy.

Jeśli jednak po takiej wizycie nadal będzie Pani odczuwała lęk, należałoby udać się do psychologa. Pomoże on dobrać odpowiednie dla Pani problemu działania terapeutyczne.

Pozdrawiam