Jak pokonać lęk względem ludzi?

Witam, od paru miesięcy moj strach wzgledem ludzi sie bardzo nasilił. Boje sie tłumów, ludzi jako jednostka ale jednoczesnie odczuwam samotnosc- bardzo sie jej boje. Paradoksem jest to,ze coraz mniej chce wychodzic z domu i przebywac z innymi w jednym otoczeniu  chociaz nie mam problemow z rozmowami i jak ktos zaproponuje chetnie rozmawiam. Rzadko natomiaat w grupach. Wole sluchac niz mowic, boje sie krytyki innych wzgledem mojej osoby ) Mam problemy z spaniem, luntykuje i bardzo boje sie ciemno

Dzień dobry! Piszesz, że obawiasz się przebywać wśród ludzi, co zniechęca Cię do wychodzenia z domu. Z jednej strony chroni to Cię przed tym lękiem, ale z drugiej pogłębia samotność. To, co piszesz dalej świadczyłoby o tym, że nie tyle obawiasz się ludzi, ile trudno zmobilizować się do „wyjścia w świat”. Nie piszesz, czy przeżywasz jakieś trudności w swoim życiu, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, jak wygląda Twoja sytuacja w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami. To, co jest w liście, jest raczej efektem niż źródłem Twoich zachowań. Problemy ze snem i obawy przed ciemnością również wskazują na to, że coś przeżywasz bardzo intensywnie, co utrudnia spanie, przebywanie wśród ludzi. Aby stwierdzić, w czym jest problem, potrzebna jest konsultacja psychologiczna, na podstawie której będzie można poznać źródło Twoich problemów i zaproponować leczenie. Dlatego warto, abyś w porozumieniu z rodzicami udała się na konsultację do psychoterapeuty, który pomoże w tej sytuacji i wskaże kierunki leczenia.

Dzień Dobry,

Proszę, podziel się ze swoją Mamą swoimi obawami i lękiem i poproś o pomoc, by wspólnie z mamą udać się do psychologa, celem podjęcia terapii rozwojowej, by popracować nad poczuciem własnej wartości, w ramach NFZ-tu lub prywatnie.

Jesteś ważna i Ludzie czekają, żeby Cię poznać, bo jesteś wyjątkowa.

Z przesłaniem dla Ciebie tego, co Ci jest najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com