Jak pokonać nadmierny i bezpodstawny lęk o zdrowie i życie bliskich?

Witam, Mam 17 lat i od dłuższego czasu doświadczam bardzo silnego lęku o zdrowie i życie moich bliskich. Zamartwiam się gdy Rodzice jadą do pracy, bo po drodze może im się przydarzyć wypadek. Boję się, że ktoś może ich napaść itd. Kiedy przez kilka dni nie odwiedzam Babci i Dziadka mam okropne wyrzuty sumienia, że jeśli im coś się stanie mnie przy nich nie będzie. Kiedy pokłócę się z kimś bliskim natychmiast muszę się pogodzić, bo co by było gdyby coś im się stało, a między nami byłyby „ciche dni”? Dzwonie do moich bliskich kilka razy, sprawdzam czy wszystko jest w porządku. Jeśli tylko mam okazję to jadę lub wychodzę z nimi, bo mam przeświadczenie, że mojej obecności nic im się nie stanie. Jeśli nie odbierają telefonu wpadam w panikę, jestem cała nerwowa. Zdarza się, że wykonuje wtedy szereg czynności np. odwracam głowę w ustalonej kolejności, „uśmiecham się” do świętych obrazków czy powtarzam w myślach tą samą formułkę. Bardzo mnie ta sytuacja frustruje. Może wpływ na to ma fakt, że jestem jedynaczką? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

17 LAT ponad rok temu

Witam,

Wydaje się, że Twoje dolegliwości mają swe podłoże w ogromnym niepokoju i trosce o bliskich. Jednak nieuzasadniony, nadmierny, zdecydowanie nieproporcjonalny do rzeczywistości strach oraz rytualne czynności wykonywane w celu uniknięcia określonych sytuacji mogą wskazywać na fobię. Przy tego typu zaburzeniach stosuje się głównie teorię behawioralno-poznawczą, która pomaga zmienić uciążliwe zachowania oraz uniknąć natrętnych myśli. Objawy natręctw utrudniają codzienne funkcjonowanie i podporządkowują je specyficznym zachowaniom i wyobrażeniom. Proponuję Ci wizytę u specjalisty, który będzie mógł postawić pełną diagnozę oraz zastosować właściwe oddziaływania terapeutyczne bądź farmakologiczne.

Powodzenia i pozdrawiam