Jak pokonać potrzebę masturbacji i podnieść swoją samoocenę?

Witam. Jestem 20 letnim chłopakiem i od ponad roku mam poważny problem z masturbacją. Robię to głównie dlatego, gdyż nie radzę sobie ze złymi emocjami, problemami i nudą. W ciągu dnia potrafię masturbować się nawet kilkanaście razy pod rząd nie zważając na ból członka. Mam stałego partnera, czuję się zaspokojony przez niego, a jednak robię to mimowolnie zapominając o swoich postanowieniach czując po każdej masturbacji wyrzuty sumienia. Ma to potem wpływ na moją niską samoocenę. Proszę o radę.

Dzień dobry.

Trudno jest określić, jak często człowiek "może się masturbować", ze względu na to, że każdy ma inne potrzeby seksualne. Jeśli jednak uważa Pan, że takie zachowanie jest dla Pana problemem, to rzeczywiście warto się tym zająć.

Wydaje mi się, że jeśli Pana masturbacja jest formą reakcji na przeżywanie trudnych emocji, czy stresu, to powinien Pan popracować nad tym, aby znaleźć inne metody radzenia sobie ze stresem. Istotne jest także poradzenie sobie ze źródłem Pana problemów.

Uważam, że pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z psychologiem (najlepiej psychologiem, seksuologiem). Być może jego pomoc będzie konieczna do tego, żeby poradził Pan sobie ze swoim problemem. Może też się okazać, że będzie Pan w stanie zrobić to bez pomocy z zewnątrz, ale i tak - taka konsultacja może być konieczna do tego, żeby zdiagnozować ogólnie sytuacje.

Mam nadzieję, że otrzyma Pan odpowiednią pomoc. Życzę motywacji i powodzenia.
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Dzień dobry.
Z tego co Pan pisze, rozumiem, że jest Pan świadomy tego, jaką funkcję pełni to kilkunastokrotne masturbowanie się w ciągu dnia. W ten sposób rozładowuje Pan napięcie, co oznacza, że doświadcza lub doświadczał Pan w przeszłości sytuacji, które do niego doprowadzają/doprowadzały. Prawdopodobnie to napięcie to tak naprawdę skumulowane, nieujawnione trudne emocje, jakie Pan w sobie nosi ( Pan używa terminu terminu "złe" emocje).
Metodą na trwałe rozwiązanie Pana problemu jest znalezienie przyczyn jego powstawania i praca psychoterapeutyczna w ich obszarze.
Sugeruję Panu konsultację u psychoterapeuty ( ma on większe kwalifakcje niż psycholog), który wskaże najlepszą dla Pana formę pomocy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w uzyskaniu wewnętrznego spokoju i radości.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/?ref=bookmarks