Jak pokonać problemy z przełykaniem w nerwicy lękowej?

Od kilku lat cierpię na nerwicę lękową objawiającą się trudnością w przełykaniu pokarmów. Miałem robione wszelkie badania: gastroskopie, tomograf, badania krwi i obserwacje szpitalną czy mam coś nie tak z przełykiem - nic nie zostało wykazane w budowie przełyku, żadne choroby. Próbuję pokonywać strach, ale zawsze na końcu wpadam w panikę jak mam wrażenie, że jedzenie stoi mi przy tchawicy. Właśnie odnalazłem wasze forum i widzę, że porad udzielają tu także eksperci. Zastanawiam się nad braniem magnezu i kwasów omega 3. Tylko czy to coś da? Nie wiem. Będę wdzięczny za jakąkolwiek radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Bardziej niż na zażywaniu jakichkolwiek leków i powielania badań proponowałabym rozpocząć psychoterapię, która złagodzi Pana objawy. Lęki, które Panu towarzyszą można złagodzić podczas sesji terapeutycznych. Oczywiście zażywanie wymienionych przez Pana suplementów nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale wątpliwa jest ich skuteczność w pokonaniu lęków.
Zadziwiająca jest siła stosowanych obron przez Pana przed pójście do psychologa, dlatego tym bardziej zachęcałabym do tego. Pana lęki mają swoje podłoże, którego może być Pan nieświadomy.
Objawy wegetatywne, które Pan opisuje są jednym z symptomów nerwicy. Tylko rozpoczęcie psychoterapii (oczywiście jeżeli nie ma podłoża fizjologicznego, a nadmienia Pan w liście, że nie ma) może być pomocna dla Pana.
Pozdrawiam