Jak pokonać stany lękowe i stres?

Dzien dobry,mam 35 lat i jestem mezczyzna .moja sytuacja wyglada tak,od dluzszego czasu miewam stany lekowe tzn czuje sie dziwnie nieswojo,boje sie kontaktow z innymi osobami,wszystko mnie irytuje i drazni ,czesto nie panuje nad swoimi emocjami czuje sie nieobecny i niedowartosciowany ,odczuwam bardzo czesto taki wewnatrzny niepokoj,pracuje w wojsku od 5 lat ale ta praca to jeden wielki stres,przez co naduzywam alkoholu .pozdrawiam i prosze o porade

Bardzo dobrze opisuje Pan swoje dolegliwości - to już dużo, bo to oznacza, że ma Pan wgląd w swoje stany emocjonalne i somatyczne (nie jest to taka częsta umiejętność). Przede wszystkim proponuję udać się na konsultacje do psychologa i podjąć psychoterapię. Wydaje mi się, że Pana problem ma głębsze źródło i jego "odkopanie" pomoże w zniwelowaniu trudności. "na szybko" polecam też znaleźć w internecie nagranie relaksacji Jacobsona. Pomoże ono Panu doraźnie się rozluźnić i uspokoić cialo. Ale głównym remedium powinna być psychoterapia. Doradzam specjalistę nurtu poznawczo-behawioralnego. Pozdrawiam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry. Psychoterapia jest metodą najbardziej pomocną w tym zakresie i warto z niej skorzystać, zalecałabym terapię poznawczo – behawioralną, która uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu, że podzielił się Pan częścią swojej historii osobistej.

Tak nie musi być!

Opisane przez Pana symptomy wskazują na mocno obniżony nastrój, co powoduje, że odbiera Pan rzeczywistość (prawdopodobnie) nie taką, jaką ona jest, tylko widzi Świat i Ludzi w ciemnych kolorach.
Nadmienił Pan, że zamknął się w sobie..., chcę Panu powiedzieć, że nie ma nic gorszego dla umysłu i zdrowia psychicznego, jak brak rozmowy o swoich myślach, uczuciach, wątpliwościach, obawach z Innymi.
Mówienie o swoich uczuciach likwiduje stres, dlatego tak ważnym jest by mieć chociaż jedną bliską, zaprzyjaźnioną i życzliwą Osobę, godną zaufania, by można było powierzyć swoje najskrytsze myśli, nie obawiając się, że będzie to wykorzystane...

Ma Pan wpływ, na to, co się dzieje/będzie działo dalej w Pana życiu.
Napisał Pan również, że nie potrafi rozmawiać z Ludźmi..., chcę Panu powiedzieć, że komunikacja z ludźmi/relacje międzyludzkie - są to umiejętności, których uczymy się przez całe życie i proszę być dla siebie wyrozumiałym, nie oczekiwać od siebie za dużo...

Podsumowując, proszę już nie czekać i sięgnąć po potrzebną Panu pomoc psychologiczną/psychoterapeutyczną, co przełożyłoby się na znaczącą poprawę Pana funkcjonowania.

Z mojej strony chcę Panu powiedzieć, że tam gdzie nie widać sensu, ten sens się właśnie zaczyna...

Z przesłaniem dla Pana tego, czego Pan teraz najbardziej potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Pana
Wszystkie techniki relaksacyjne sprawiają, że możemy
poczuć się lepiej zarówno psychicznie jak i fizycznie.
Odnoszę jednak wrażenie, że w Pana przypadku to za mało.
Opisane przez Pana objawy mogą mieć podłoże
emocjonalne, to znaczy, że są natury psychologicznej.
Stany lękowe, problemy z kontrolowaniem emocji,
nadmierna nerwowość oraz poczucie dyskomfortu w relacjach
z innymi ludźmi mogą być reakcją obronną ludzkiej psychiki na stres,
lęk lub przykre przeżycie w przeszłości..
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby podjął Pan lub psychoterapię.
Dlatego zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii,
która pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej
perspektywy, a także wzmocnić poczucie własnej wartości
i nawiązać właściwe relacje z ludźmi.
Terapeuta pomoże też Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami stresu i stanów lękowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciał Pan ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl