Jak pokonać własne lęki i odnaleźć w sobie motywację?

Witam! Mam na imię Marta i mam 17 lat. Od 4 lat zmagam się z lękami napadowymi. Moje objawy polegają na uczuciu dławienia, ściskaniu w gardle oraz ucisku w klatce piersiowej, a lęk dotyczy tego iż boję się, że przestanę oddychać.

Lęk występuje głównie podczas jazdy samochodem i środkami komunikacji miejskiej, a także przy przechodzeniu przez kładkę oraz w szkole. Zauważyłam, że jeżeli lęk wystąpi np. w sali 30 w szkole tzn., że zawsze musi się tam pojawić (w ten sposób właśnie myślę). Wybiegam myślami znacznie naprzód co sama wiem - nie jest dobre.

Korzystam z pomocy psychologa i psychiatry. Na początku efekty były widoczne, ale od jakiegoś czasu zaczęło brakować mi chęci do walki z moim zaburzeniem. Bardzo proszę o radę jak odnaleźć w sobie motywację i zacząć pokonywać swoje słabości.

Witam!

Przede wszystkim powinnaś opowiedzieć o tym co się z Tobą obecnie dzieje swojemu terapeucie. Możecie wspólnie zastanowić się co jeszcze zrobić, by osiągać lepsze i bardziej widoczne efekty. Niestety motywować musisz się sama wewnętrznie.

Lęki mają swój początek w psychice i tylko od Ciebie zależy, czy będziesz chciała walczyć z tym uczuciem. Zastanów się, jakie korzyści uzyskujesz w zaprzestaniu leczenia, a jakie osiągniesz, gdy intensywnie popracujesz nad poprawą samopoczucia. Ja sądzę, że więcej zyskasz, kiedy postarasz się przezwyciężyć lęki. Jesteś młodą dziewczyną i wiele jeszcze przed Tobą. Jeśli poprawisz swoje samopoczucie i popracujesz nad napadami lęku, będziesz miała większe szanse na poznanie nowych ludzi, budowanie trwałych relacji, poznawanie świata oraz jego uroków.

Lęk Cię zamyka, przez co ogranicza Twoje możliwości zarówno społeczne, jak i poznawcze. Jeśli chcesz się dalej rozwijać i układać swoje życie tak, jak chcesz, to powinnaś znaleźć w sobie siłę do pracy nad swoimi problemami. Wewnętrzna motywacja da większe efekty niż zachęty z zewnątrz.

Pozdrawiam