Jak polepszyć formę swojego mózgu?

Jestem młodym 23 letnim facetem. Od roku mam problemy z koncentracją, zdarza mi się gubić wątek podczas wypowiedzi, zapomnieć jakiegoś słowa. Czasem wiadomości docierają do mnie z opóźnieniem. Innymi słowy mój mózg działa dość ociężale. Od 4 lat prowadzę firmę, studiuję, robię dodatkowe kursy, uprawiam sport i nadzoruję budowę domu dla naszej rodzinki więc tempo mojego życia jest naprawdę na najwyższych obrotach. Co może być przyczyną? Jak polepszyć formę swojego mózgu?

Pytanie zasadnicze: jak się Panu ostatnio śpi? Jak długo Pan śpi? O jakiej porze Pan się budzi i wstaje? Czy budzi się Pan wypoczęty? Czy śni się Panu coś (to też oznaka, że mózg przetwarza informacje z całego dnia)?
Druga sprawa: ile czasu w ciągu dnia nie robi Pan nic - ile czasu ma Pański umysł na odpoczynek, w czasie którego nie musi przetwarzać zbyt wielu informacji? Ile czasu poświęca Pan na robienie czegoś, co Pan lubi i robi bez wysiłku (z pasji)? To tryby, w które lubi wchodzić nasz umysł, żeby się zregenerować.

Kolejna rzecz: czego Pan słucha? Świetnie działa na mózg, zwłaszcza muzyka... barokowa - Mozart, Bach - ma taką harmonię, która pobudza współpracę całego mózgu; ale też muzyka etniczna, instrumentalna po prostu, chorały.
Najgorzej na nasz mózg wpływa niestety metal, techno, mocno nieharmonijne odmiany jazzu, wszelkiego rodzaju eksperymentalna muzyka.

Jaki jest plan Pana dnia? Czy różne obowiązki są przetykane czasem dla umysłu? Ile czasu spędza Pan przed komputerem?

I wreszcie: koncentrację i myślenie można ćwiczyć, można je trenować, "rozciągać". Na rynku jest dostępnych mnóstwo ćwiczeń tego typu: zagadek, rebusów, nawet gier komputerowych (ale światło komputera niezbyt dobrze działa na mózg, męczy go, stymulując produkcję substancji odpowiedzialnych za stan czuwania - i gorzej się śpi). Nie muszą to być zagadki logiczne, bardzo dobrze wyrabiają koncentrację zadania typu "wyszukaj na złożonym obrazku", "jak najszybciej posegreguj, dopisz".
Jeśli chce Pan dodatkowo polepszyć możliwości swojego umysłu - proszę znaleźć ćwiczenia na koncentrację (zwłaszcza w formie papierowej - książkowej) oraz poszukać w Internecie ćwiczeń kinestetycznych (nazywanych też gimnastyką mózgu) - jest to kilka zabawnych ruchów do wykonania zawsze i wszędzie, które poprawiają ukrwienie oraz stymulują współpracę pomiędzy półkulami.

Powodzenia!!!

Witam, jest Pan bardzo zajętym człowiekiem, studiuje Pan, prowadzi firmę, robi dodatkowe kursy, nadzoruje budowę. Być może Pana mózg jest w tej chwili przeciążony. W jaki sposób Pan odpoczywa, jakie sporty uprawia? Czy są takie momenty w których jest Pan w stanie zwolnić tempo? Pozytywnie może wpłynąć odpowiednia, zbilansowana dieta, obniżenie poziomu stresu i zmęczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl