Jak pomóc 22-letniemu bratu, który jest chory na schizofrenię paranoidalną?

Witam, mam brata ktory ma 22 lata i jest chory na schizofrenie paranoidalna, od dwoch lat z krotkimi przerwami przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ale wydaje mi sie ze mimo iz bierze leki jego stan nie poprawia sie, podczas odwiedzin jest wyciszony, nie odzywa sie, podczas 2 godzin powie tylko dwa slowa, bardzo schudl, nie widac po nim checi do zycia, nie wiem jak moge mu pomoc, jak mam z nim rozmawiac

Witam,

Czy jest Pani pewna, że brat bierze leki? Czy jest chętny na Pani odwiedziny? Czy na każdą osobę reaguje podobnie? Proponuję porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym na początek.

Pozdrawiam

Obawiam się, że próbuje Pani wziąć na siebie bardzo dużo. Schizofrenia jest poważną chorobą i Pani brat potrzebuje opieki specjalistycznej. Najlepsze co może Pani zrobić to nie rezygnować z widywania się z nim oraz wspierać rozmową (nawet jeśli ta rozmowa to w istocie monolog). Myślę że sama Pani obecność może dla brata wiele znaczyć. Czy próbowała Pani rozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym Pani brata? Być może on, jako osoba która go zna będzie miał dla Pani jakieś wskazówki.

http://www.gabinetzmian.pl

Witam,
porusza Pani bardzo ważny, ale jednocześnie trudny temat. Zaburzenia psychiczne, szczególnie tak poważne jak schizofrenia, stanowią trudność nie tylko dla osoby, u której pojawiają się objawy, ale również dla całej rodziny. Rozumiem bowiem, że chciałaby Pani pomóc bratu, zapewnić mu wsparcie, ale jednocześnie w czasie kontaktów z bratem mogą pojawić się u Pani różne nieprzyjemne emocje tj. bezsilność. Proszę pamiętać, że przy takich zaburzeniach podstawą leczenia są oddziaływania medyczne (może Pani dopytać się o to lekarza, który prowadzi brata). To co może Pani zrobić dla brata, to podstawowe sprawy związane z okazywaniem wsparcia i bliskości, a mianowicie odwiedzanie go i próby nawiązania kontaktu, nawet jeśli jego odpowiedzi są zdawkowe. Proszę też pamiętać o obciążeniu, jakie może stanowić choroba brata dla Pani. Zachęcam do rozważenia możliwości udziału w spotkaniach grup wsparcia (np. w formie forum internetowego) dla rodzin osób z zaburzeniami i do dzielenia się własnymi przemyśleniami z osobami w otoczeniu.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl