Jak pomóc bliskiej osobie poradzić sobie z przeszłością?

Dzień dobry , Bardzo chciałabym pomoc mojemu byłemu mężczyźnie ponieważ w swojej głowie założył blokadę przed kłamstwem . Jeżeli ktoś go kolanie on umie odciąć się od tej osoby zero uczuć , choć były wielkie. Jest to związane z jego dzieciństwem ... bity , poniżany zablokował emocje . I tak robi do dziś. Widać ze cierpi , wiem ze jest mu potrzebna pomoc lekarska, ale jak do niego mówić , pisać i powoli skierować w ręce psychologa? Jest to możliwe?

Witam serdecznie,
niestety, w momencie kiedy ktoś nas poniża wyłączenie własnych emocji oraz zerwanie znajomość staje się "łatwym" sposobem radzenia sobie. Jednak ten sposób szkodzi relacjom i często zdrowiu fizycznemu, co też może przejawiać się w bólach somatycznych. Pierwszym krokiem może stać się moment w którym ten mężczyzna nazwie co jest dla niego trudnym. Wtedy, warto mieć na pogotowiu listę dobrych specjalistów w dziedzinie psychologii. Bardzo doceniam Pani chęć pomocy, ale warto zwrócić się do dobrego specjalisty w pobliżu, ponieważ często nasze uczucia i chęć niesienia pomocy osobie bliskiej może zaszkodzić, ponieważ nie widzimy całej sytuacji. Umiejętność nazywania swoich uczuć oraz radzenia sobie z nimi jest dobrym fundamentem w rozwoju i osiągnięciu sukcesu w relacji.

Z wyrazami szacunku,
Viktoria Kondratiuk

Dzień dobry,

Jednym z ważnych czynników zdecydowanie sprzyjających poprawie stanu pacjenta jest jego gotowość do pozytywnej zmiany. To pacjent decyduje co jest dla niego pozytywne. Psycholog może mu w tym pomóc, ale najpierw osoba potrzebująca wsparcia sama powinna dostrzec taką potrzebę.

Pozdrawiam serdecznie

Problemy doświadczane w przeszłości bardzo często mają negatywny wpływ na nasze obecne funkcjonowanie, poprzez schematy myślowe, które się w nas zapisują. Niestety nie łatwo jest zmienić swój sposób myślenia i postępowania po tym, gdy byliśmy krzywdzeni ze strony innej osoby, w szczególności kogoś dla nas bardzo ważnego. Często trudno w ogóle dostrzec swój problem, a zmierzenie się z nim może wydawać się niemożliwe.
Mężczyzna o którym Pani mówi z całą pewnością potrzebuje wiedzy, że specjalista mógłby pomóc mu zmierzyć się z przeszłością i jej reliktami, oraz pozbyć się jej negatywnego wpływu na teraźniejsze życie. Jednak przede wszystkim potrzebuje czasu, aby nabrać gotowości do podjęcia pracy nad sobą.
Ciężko jest podać jakąś prostą formułę jak namówić kogoś do skorzystania z pomocy specjalistycznej. Jeśli chce mu Pani pomóc, może Pani okazywać mu swoje zrozumienie, współczucie i wsparcie. Taka pozytywna, szczera relacja ma często bardzo dobroczynny wpływ. Pozwala dostrzec, że wypracowane, dysfunkcyjne style zachowania nie zawsze się sprawdzają. Dzięki niej mogą tworzyć się nowe, bardziej satysfakcjonujące sposoby postępowania, a wreszcie może obudzić się pragnienie zmiany umożliwiającej tworzenie pozytywnych relacji z innymi. To pragnienie może też wywołać chęć skorzystania z pomocy. Należy jednak pamiętać, że zmiana przekonań i sposobów postępowania to bardzo żmudny proces. Nawet specjalistom może on zająć miesiące, a czasem nawet dłużej.