Jak pomóc bliskiej osobie z problemami psychologicznymi?

Co jest mojej przyjaciółce? objawy to stres, bark akceptacje siebie, myśli że stać ją na więcej w szkole, bardzo stresuje się egzaminami, myśli że jest gruba a jest chudziutka, stresy na różnych płaszczyznach, brak apetytu to największy problem, chudnięcie, silne wachania nastroju, Zawsze próbuje udawać wesołą na siłę. Co jej jest martwię się

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
symptomy, które zaobserwowała Pani u swojej przyjaciółki mogą mieć podłoże psychologiczne. Wspomina Pani o egzaminach. W przypadku ważnych dla nas wydarzeń życiowych u niektórych osób może pojawiać się nadmierny stres, który wyzwala reakcje takie, jak brak apetytu czy zmienne stany emocjonalne. Nie wiem, jak długo trwają te objawy, ale zniekształcone postrzeganie swojego ciała, spadek wagi, niechęć do jedzenia i nadmierny stres mogą być również początkiem zaburzeń odżywiania. Oczywiście potrzebna jest wizyta u psychologa i szczegółowe badanie, aby móc dokładnie dowiedzieć się, co jest przyczyną opisywanych objawów. Zachęcam, aby Pani przyjaciółka zapisała się na konsultację psychologiczną.
Pozdrawiam.

Witam,

przyjaciółka wymaga specjalistycznego wsparcia psychoterapeutycznego/rozmowy z psychologiem szkolnym lub pedagogiem, a następnie z rodzicami dziewczynki (oczywiście za jej zgodą), wskazana jest konsultacja psychiatryczna, wymagane jest kompleksowe leczenie, sama sobie nie pomoże. Zalecana jest szczera rozmowa z przyjaciółką i ukierunkowane działanie oraz Pani wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,
jeżeli jesteście przyjaciółkami to warto szczerze i otwarcie porozmawiać. Być może przyjaciółka napotkała na swojej drodze jakieś trudności, które powodują opisane przez Panią objawy.
Same objawy wyglądają na trudności adaptacyjne ale trudno to jednoznacznie stwierdzić nie mając pełnego obrazu.
Zachęcam do dialogu.
Powodzenia!