Jak pomóc bliskiej osobie z zaburzeniami dwubiegunowymi?

Witam, Mój chłopak ma zaburzenia dwubiegunowe, oraz jak sam twierdzi jest niestabilny uczuciowo/emocjonalnie - czyli nawet gdy sam chce utrzymac z kimś więź, ona wygasa sama z siebie. Ostatnio właśnie był taki moment, gdy wszystko było dobrze, aż nagle stracił chęć na wszystko. Warto też dodać, że przed tym zdarzeniem odbył długi pobyt w Chinach (3 tygodnie rozłąki), a po powrocie ma niesamowitne zaległości i brakuje mu czasu. Związek w dodatku jest na odległość i jeszcze się nie spotkaliśmy.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, sytuacja którą Pan opisuje wymaga pogłębionej diagnozy psychologicznej. Warto udać się na konsultację do psychologa, aby ustalić, jakie faktyczne jest podłoże braku utrzymywania relacji u partnera. W zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych mogą występować trudności w bliskich relacjach z innymi, co związane jest z nawracającymi zaburzeniami nastroju i aktywności w postaci podwyższenia nastroju i wzmożonej energii, a następnie obniżenia nastroju i spadku energii. Warto również porozmawiać z partnerem, bo być może długotrwały pobyt za granicą wpłynął na to, że brakuje mu czasu.
Pozdrawiam.