Jak pomóc bliskiej osobie z zaburzeniem psychicznym?

Mój partner ostatnio powiedział mi że zachowuje się jak socjopata i nie chce taki być i chce się zmienić bo nienawidzi tego w sobie. Czytałam o tym wiele w internecie i wszystkie zachowania jakie wykazuje socjopata zgadzają się u niego w 100%. Moje pytanie brzmi czy socjopata może chcieć się zmienić? Jak pomóc takiej osobie i jak z nią żyć. Czy da się to jakoś leczyć i jakie szansy są na wyleczenie albo chociaż zminimalizowanie tych zachowań.

Jeżeli faktycznie są to zaburzenia osobowości o typie socjopatii warto podjąć leczenie w postaci psychoterapii. Jest to podstawowa i skuteczna, choć wymagająca motywacji i zaangażowanej pracy nad sobą, metoda zmiany. Przynosi znaczną poprawę dzięki zrozumieniu mechanizmów jej powstania, a także wprowadzaniu zmian w zachowaniu, które pozwalają na lepsze dostosowanie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Dodatkowo specjalista (psycholog, psychoterapeuta) poprzez relację terapeutyczną pomaga pacjentowi lepiej poznać siebie, a przede wszystkim zrozumieć siebie, swoje potrzeby, emocje i nakreślić życiowe cele. Z pomocy psychologa można skorzystać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną czyli taką, za którą nie trzeba będzie dodatkowo płacić) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej i psychoterapii. Ważna jest motywacja do zmiany i pracy nad sobą. Jeżeli partner jest świadomy swoich ograniczeń i chce to zmienić to jest na dobrej drodze aby uzyskać poprawę, realne zmiany. Zaburzenia osobowości mają wielorakie podłoże, psychospołeczne, biologiczne, rodzinne. Terapia jest długoterminowa, wymagająca zaangażowania. Być może warto aby skorzystali Państwo również razem z konsultacji z psychologiem i zastanowili się jak funkcjonować w związku. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.
Przede wszystkim namawiam, abyście Pani, ani Pani chłopak nie stawiali samodzielnie diagnoz.
Ważne jest, co tak naprawdę się dzieje, jakie zachowania prezentuje Pani chłopak?
Mówi sam o sobie, że nienawidzi jakiejś części siebie i chciałby to zmienić.
Jeśli jest tak, że jak rozumiem, ma chęć zmiany, pracy nad własnym zachowaniem to świetny moment, żeby udać się na psychoterapię.
Psychoterapeuta pomoże mu zrozumieć przyczyny niepożadanych zachowań
i pracować nad zmianą.

Pozdrawiam.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
https://www.facebook.com/Agnieszka.Dymska