Jak pomóc bliskiej osoby z zaburzeniami emocjonalnymi?

Witam mam duży problem ze swoim partnerem...mam podejrzenia u niego co do zaburzeń emocjonalnych, kilka krotnie już mu o tym wspominalam, ale on chyba twierdzi,że to ze mną dzieje się coś nie tak...i we mnie jest problem..bardzo chciałabym mu pomóc..proszę o jakieś wskazówki pozdrawiam

Dzień dobry.

Czasami niepodobające się nam zachowanie innej osoby niejako daje nam przyzwolenie do określenia tej osobie jakieś choroby, zaburzenia, nieprawidłowości. Żeby stwierdzić jedno z wymienionych trzeba być w tej dziedzinie specjalistą, który swoją hipotezę potwierdzi wywiadem i odpowiednim badaniem.
Proponuję porozmawiać z partnerem o Pani uczuciach, potrzebach, oczekiwaniach i wątpliwościach dotyczących jego zachowania.
Ponadto można zachęcić go do wizyty u psychoterapeuty, albo Pani razem z partnerem może się udać na psychoterapię par.

Życząc wszystkiego co szczęściem zwą,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam,

Niestety bez konkretnych przykładów ani na odległość nie da się diagnozować czy są to zaburzenia emocjonalne. Jeśli mąż nie zgadza się na wizytę u psychologa, proszę skorzystać z pomocy psychologa samodzielnie czy zwiększyć swoją wiedzę na temat tego co dzieje się w Waszym życiu, jak reagować oraz czego rzeczywiście dotyczy problem.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, terapii dla par. Razem porozmawiać o sytuacji, wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Nawet jeżeli Pani partner rzeczywiście ma problemy z emocjami, to nie da się pomóc osobie, która ani nie widzi problemu, ani nie chce nad nim pracować. Może Pani próbować z nim rozmawiać i go zachęcać do kontaktu ze specjalistą, można skorzystać z terapii dla par. Być może powinna się też Pani zastanowić, na ile kłopotliwe są dla Pani zachowania partnera, czy jest Pani w stanie zaakceptować go takim, jakim jest, czy też należałoby rozważyć rozstanie i zbudowanie satysfakcjonującego związku z kimś innym.
Pozdrawiam, Natalia Słowik
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA