Jak pomóc bratu choremu na schizofrenię paranoidalną?

dzien dobry mam brata ktory choruje 10 lat na schizofrenie paralidalna mial juz z 3 ataki gdzie ostatni skonczyl sie wizyta w szpitalu obiecal ze bedzie bral lekki po tym czasie minelo okolo 2 lata byl u lekarza I lekarz mu zmiejszyl dawke o jeden milligram zaczal zachowywac sie dziwnie zwrocilem sie do niego ze widzie zmiane on mnie przekonywal ze jest wszystko okej klamal bo jest coraz gorzej niechce znow zeby wyladowal w szpitalu co robic jak dotrzec nie da sobie nic powiedziec
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Niestety, schizofrenia paranoidalna należy do zaburzeń psychotycznych i często pacjenci kłamią w sprawie przyjmowania leków. Myślą, że lekarze spiskują przeciwko nim, nie ufają specjalistom i oszukują najbliższych, że jest już lepiej, że biorą systematycznie leki, gdy tymczasem leki lądują w koszu, a choroba postępuje aż ujawni się w postaci rzutu psychotycznego. Podobnie jest w przypadku Pani brata. Obawiam się, że rozmową, prośbą ani groźbą nie nakłoni Pani brata do leczenia, gdy on nie czuje takiej potrzeby i gdy towarzyszą mu zaburzenia myślenia. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie hospitalizacja brata. Rozumiem, że nie chciałaby Pani, by brat trafił do szpitala psychiatrycznego, ale tam naprawdę miałby fachową pomoc, byłby pod stałą obserwacją i dopilnowano by brat brał systematycznie neuroleptyki. Pozdrawiam!

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą który prowadzi leczenie brata. Niestety, jeżeli Pana brat nie będzie chciał się leczyć trudno będzie mu pomóc. Proszę zorientować się czy w Pana okolicy znajdują się organizacje pomagające osobom które cierpią na choroby psychiczne, udzielające wsparcie osobom chorym, ich rodzinom, być może brat chciałby skorzystać z takiej pomocy. Ważna jest motywacja, stosowanie się do zaleceń. Pozdrawiam serdecznie