Jak pomóc bratu ze schizofrenią?

  Witam serdecznie, mój brat leczy się na schizofrenię (od 2000 roku, ale przypuszczalnie pierwsze objawy pojawiły się wcześniej) - nie jest już źle, ale czasami nie rozumiem jego toku myślenia. Przykład: Nie wierzy on, że moja żona jest moją żoną. Nie wierzy w to, że rodzina od jej strony jest naszą rodziną. Jeśli daję mu jakąś pracę do robienia, aby sobie coś dorobił, bo taką mieliśmy umowę to zazwyczaj się wymiguje od tego twierdząc, że nie podoba mu się nazwa firmy albo, że nazwa strony www kojarzy mu się z jego uczelnią (obliczeniami) - brat ma zrobiony doktorat z fizyki - zrobił go będąc w gorszym stanie niż teraz. Zaproponowałem mu, że jeśli chce to możemy pójść razem do poradni i że mogę mu towarzyszyć, ale niestety nie zgodził się - próbowałem też kontaktować się ze szpitalem, w którym się leczył, ale niestety odmówili mi pomocy ze względu na to, że brat musiałby to potwierdzić.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Schizofrenia jest bardzo ciężkim zaburzeniem psychicznym, zarówno dla chorego, jak i dla jego otoczenia. Podczas rozwoju tego zaburzenia dochodzi do zmian w osobowości oraz sposobie myślenia, a tym samym zachowania pacjenta. Jednak systematyczne przyjmowanie leków, stosowanie się do zaleceń lekarza oraz korzystanie z psychoterapii i innych zajęć aktywizujących, można uzyskać znaczną poprawę. Zależy to oczywiście w znacznym stopniu od indywidualnych cech osoby cierpiącej na schizofrenię. Warto jednak, by Pan i Pana rodzina skorzystali dowiedzieli się więcej na temat tego zaburzenia. Łatwiej będzie Wam zrozumieć brata i współpracować z nim. W przypadku osób cierpiących na schizofrenię nie zawsze granica między tym, co dzieje się w psychice, a tym co jest "na zewnątrz" jest dostrzegalna. W trakcie choroby mogą powstawać błędne przekonania, które wpływają na zachowanie takiej osoby. Warto z bratem porozmawiać, czy chciałby oprócz leczenia farmakologicznego skorzystać też z psychoterapii. W ten sposób mógłby dodatkowo rozwiązywać trudności i pracować nad zaburzonymi schematami myślenia. Jeśli brat nie chce czegoś zrobić, warto zapytać go, co się dzieje i jak on się w tej sytuacji czuje. To może pomóc Panu zrozumieć jego postępowanie czy niechęć. W trudnych momentach warto korzystać z telefonów zaufania oraz grup wsparcia, jeśli takie są w Pańskiej okolicy. Polecam również książkę, która skierowana jest przede wszystkim do rodzin osób ze zdiagnozowaną schizofrenią - Kim T. Mueser "Życie ze schizofrenią".

Pozdrawiam