Jak pomóc buntującemu się 14-letniemu synowi?

Mamy problemy w domu mój mąż jest alkoholikiem i sprawcą przemocy psychicznej w domu. Mój 14 letni syn ciągle na o to żal,mam z nim problemy wychowawcze,znalazł sobie jakieś towarzystwo o ostatnio przyszedł w takim stanie że się przestraszyłam oczy przekrwione,słodki oddech najpierw był bardzo agresywny ,potem płakał wyrzucił s siebie wszystkie i dostał histerii i to nie pierwszy raz wcześniej tego nie zauwarzyłam dopiero wczoraj bo objawy były bardzo widoczne jak moge pomóc synowi

Witam,
Warto szczerze porozmawiac z synem, o wszystkich niepokojących Panią aspektach jego zachowania. Ważne, aby był w tej rozmowie szczery z Panią. Dobrze by było wraz z nim ustalić plan na przyszłość, plan pomocy nie tylko dla niego, ale i dla Pani. Faktycznie mąż i ojciec alkoholik mogą odcisnąć się piętnem na życiu każdego z członków rodziny. Warto namówic syna, by skorzystał z porady psychologa dziecięcego. Samej zaś proponowałabym skorzystać z terapii dla osób współuzależnionych, najlepiej dla żon alkoholików i/lub z terapii indywidualnej. Przyjrzy się Pani lepiej swojemu życiu oraz mozliwościom przezwyciężenia pętli przemocy psychicznej.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

Dzień dobry
Zachęcam, by się "rozprawić" z mężem, choćby wysłać go na przymusowe leczenie. W razie problemu proszę popytać w MOPS, jak tym pokierować. Warto pójść na terapię, gdy poczuje Pani wsparcie osób przeżywających podobne problemy, będzie łatwiej stawiać mężowi granice. Przemoc psychiczna jest okropna, Współczuję :( Warto zawalczyć o siebie i o syna. Może wychowawca w szkole lub psycholog podpowiedzą, jak pokierować synem. Może uda się go umieścić w szkole z internatem? Aby mógł odpocząć i podjąć własną terapię. Proszę z nim rozmawiać i starać się zawsze być po stronie syna. Może wspólnie znajdziecie nowy sposób na poprawę warunków życiowych, tak by nie dać się krzywdzić. Nastolatki mają problemy ze swoim wiekiem dorastania, dodatkowe stresy mogą je przygnieść :( Dlatego warto zrobić konkretne kroki: do szkoły, do lekarza itd.
Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji i powodzenia.

Droga Pani, wydaje mi się, że zachowanie syna jest mocno związane z problemami Waszej rodziny, tj.wspomniany alkoholizmem Pani męża, przemocą. Najwyraźniej sytuacja ta go przerasta, dlatego szuka odreagowania na zewnątrz. Pyta Pani jak może pomóc synowi, myślę, że najlepszą odpowiedź uzyska Pani w ośrodku specjalizującym się leczeniem uzależnień i współuzależnienia. Zachowanie syna to objaw tego, co dzieję się w domu, także pomiędzy Panią a mężem...