Jak pomóc byłemu partnerowi w zrozumieniu rzeczywistości?

Witam, 2 miesiące temu zerwałam z chłopakiem. Byliśmy prawie rok z przerwami, nie chciałam z nim być, a on ciągle prosił o litość. Byłam jego niańką i miałam już tego dość. Teraz cały czas mnie nachodzi, dzwoni, obwinia o wszystko, wyzywa od najgorszych, wymyśla bzdury. Tłumaczyłam mu wszystko kilka razy ale nic nie dociera. Słowa moich i jego rodziców też nie docierają. Nie ma on żadnych ograniczeń i zachowuje się jak psychopata. Boje się go. Jak mu pomóc, żeby zrozumiał, że zachowuje się źle?

Witam,

Pani mu nie pomoże i proszę przestac brać to na siebie. Natomiast warto poinformowac byłego partnera i jego rodziców, że jeśli nie zmieni swojego zachowania, zgłosi pani sprawę na policje, bo się pani boi i nie widzi innego wyjscia. Oczywiście prosze byc w tym konsewentną, tj. rzeczywiście pójśc na policję w razie niespelnienia prośby.

Pozdrawiam

Dzień dobry.

Najprościej nie odpowiadać i ignorować zaczepki. Jeżeli to nie pomoże, może Pani przekazać chłopakowi informację, że jego zachowanie nosi znamiona stalkingu - co jest przestępstwem - i że podejmie Pani stosowne kroki, poczynając od złożenia na Policji zawiadomienia o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa.
Dodam, że Pani zaangażowanie w "pomoc" byłemu chłopakowi, aby ten łatwiej uwolnił się od Pani jest, delikatnie mówiąc, absurdalne. Mówiąc jaśniej - w ten sposób nie pomaga mu Pani, a wręcz przeciwnie - zatrzymuje go przy sobie. Być może jego "szaleńcze" zachowanie karmi po prostu Pani próżność - niewielu przecież ludzi może pochwalić się adoratorem, tak desperacko walczącym o "byłą" - co potwierdzać może Pani poczucie własnej atrakcyjności.

Pozdrawiam.