Jak pomóc chłopakowi, który ma problemy z hazardem i depresję?

Witam serdecznie, mój chłopak ma problemy z hazardem i wydaje mi się a nawet jestem pewna, że z tego powodu wpadł w depresję. Ma myśli samobójcze ciągle mnie podejrzewa o zdrady i, że go okłamuje. Wymyśla dziwne historię. Proszę o poradę jak mam dotrzeć do niego, jak mam mu pomóc, jak rozmawiać, żeby udowodnić mu , że go kocham i chcę mu pomóc. Mamy dwójkę dzieci i ma stany, że nic go nie interesuje ani ja ani dzieci. Ucieka w samotność do domu na wsi i nie chce z nikim kontaktu.Proszę pomóżcie

Szanowna Pani,

w MOPSie powinna dostać Pani adresy najbliższych poradni leczących uzależnienia i wspierających rodzinę osoby uzależnionej. Niestety nie zmusi Pani męża do leczenia, jeżeli go nie zechce.

Często w zachęceniu do terapii pomaga spokojna rozmowa z mężem na temat tego, co Pani czuje, gdy zachowuje się jak teraz oraz co chce Pani zrobić, jeśli nic się w tym temacie nie zmieni (jeżeli nic, to i po co mąż miałby się zmieniać? co straci, jeśli się nie zmieni?). Następnie konsekwentnie trzeba się tego trzymać.

Jeżeli mąż widzi problem w Pani (zdrady, nawet wyimaginowane) można zaproponować mu terapię par, czyli wspólną, celem ratowania związku i zaprzestania kłótni. Dla męża motywacją może być to, że idzie z Panią. A na terapii i tak pojawią się wszystkie wymienione przez Panią tematy.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak,www.ctzo.org