Jak pomóc chłopakowi odzyskać radość z życia?

Mam problem z moim chłopakiem. Otóż od jakiegoś czasu stracił w ogóle radość życia. Nic go nie cieszy, nic nie jest w stanie poprawić mu humoru. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że odbija się to na naszym związku. Denerwuje się o najdrobniejsze rzeczy. Mówi, że na mnie nie zasługuje, że powinnam mieć kogoś innego. Nie chce się ze mną spotykać, bo uważa że psuje mi humor i zatruwa życie. Bardzo chce mu pomóc, ale mnie odrzuca i żadne pomysły juz mi do głowy nie przychodzą. Czuje się bezradna

Szanowna Pani,

Opisywana przez Panią sytuacja jest bardzo przykra i bardzo Pani współczuję. To zrozumiałe, że martwi ona Panią i szuka Pani dla partnera pomocy oraz stara się go wesprzeć na wszelkie możliwe sposoby.
Chociaż trudno na podstawie krótkiego opisu z trzeciej ręki mówić o rzetelnej diagnozie, to przedstawiona przez Panią sytuacja i opis zachowania chłopaka przypomina zachowanie osoby cierpiącej na zaburzenia nastroju, na przykład depresję.
Dla choroby tej charakterystyczne jest obniżenie nastroju, spadek motywacji, brak zdolności do cieszenia się z rzeczy, które dawniej sprawiały radość, izolowanie się od ludzi, poczucie winy czy rozdrażnienie.
Jeżeli widzi Pani podobne objawy u partnera, zdecydowanie nie należy ich lekceważyć. Osoba, u której rozwija się depresja, potrzebuje jak najszybszej diagnozy u lekarza psychiatry oraz wprowadzenia psychoterapii. Nieleczona depresja jest bardzo groźną chorobą, która co roku zbiera ponure żniwo. Proszę porozmawiać z chłopakiem o konieczności wizyty, a jeżeli odmówi to warto poinformować jego bliskich. Wspólnymi siłami walka z depresją będzie miała duże szanse na wygraną.
Życzę Państwu powodzenia.