Jak pomóc chłopakowi po stracie pracy

Mam problem, z którym już nie potrafię sobie poradzić ;( Mój chłopak stracił 4 miesiące temu pracę. Mieszka sam. Do domu nie chce wracać... Ojca nie ma. Matka jego utrzymuje się z gospodarstwa. Gdy stracił pracę, sprzedał auto, by móc popłacić rachunki... Teraz nie ma pieniędzy nawet na jedzenie;( staram się, robię, co mogę. Zachowuje się dziwnie, ma momenty, że milczy, mówi mi, że chce skończyć z sobą. Że ma dość tego życia. Zamyka się w sobie, chce być sam... nie je, chudnie, nie śpi po nocach. Nie wiem już, jak mu pomóc ;( Proszę o poradę. Z góry dziękuję, A.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Utrata pracy i pogorszenie sytuacji finansowej mogą być czynnikami wyzwalającymi depresję. Mogą na nią wskazywać w tym przypadku objawy bezsenności, utrata łaknienia, izolowanie się od bliskich.

Wskazana jest konsultacja u specjalisty. Być może chłopakowi  będzie łatwiej przyjąć propozycję rozmowy z psychoterapeutą lub psychologiem. Warto wskazać konkretnego, polecanego specjalistę, posłużyć się przykładem osoby, której taka rozmowa pomogła.

Bezpłatną pomoc - zarówno wizyty lekarskie, jak i psychoterapię - można uzyskać w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub placówkach niepublicznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Psychiatra i psycholog przyjmuje zazwyczaj w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego. Psychiatra może mieć również gabinet w poradni wielospecjalistycznej. Nie jest potrzebne skierowanie. Na wizytę z reguły trzeba się zapisać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Leczenie jest bezpłatne również dla osób nieubezpieczonych. Wiele z leków przeciwdepresyjnych jest w pełni refundowanych.

Z pewnością powinna się Pani podzielić swoją odpowiedzialnością za chłopaka z innymi osobami, np. jego matką, przyjaciółmi. Wzięła Pani na siebie całą odpowiedzialność za partnera, co może być w tej sytuacji trudne i frustrujące. Myślę, że pomoc i wsparcie jest również bardzo potrzebne Pani, warto porozmawiać o tym z bliską osobą.

Polecam informacje zawarte w podobnych wątkach oraz w dziale Warto wiedzieć:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-z-chorym-na-depresje,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-nalezy-postepowac-z-chorym-na-depresje-jak-pomoczmobilizowac-do-szukania-fachowej-pomocy,

http://portal.abczdrowie.pl/jak-naklonic-osobe-z-depresja-do-wizyty-u-specjalisty,

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-mezczyzn.

Podobne informacje można również znaleźć na stronie ,,Anonimowych Depresantów":

http://www.depresanci.republika.pl/bliski.html.

Z pozdrowieniami