Jak pomóc chłopakowi uzależnionemu od alkoholu?

Witam . mam na imie Paulina mam chlopaka 25 letniego jestesmy ze soba 2 lata od pol roku zaczal nadużywać alkohol . Przez to stał sie nerwowy ... Moj chlopak ma niezwykly talent. Nie chce by sie zmarnowal chce mu pomoc ... Tylko ze nie wiem jak? On caly czas uwaza ze nic zlego nie robi a picie i nie wracanie na noc do domu przebywanie w zlym towarzystwie ... ? Jego rodzice od dawna maja problem z alkoolem ... Nie wiem jak mma sobie z tym poradzic prosze o pomoc :(
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Przede wszystkim Pani chłopak powinien uświadomić sobie, że ma problem z alkoholem i sam chcieć coś z tym zrobić. Nie zmusi go jednak Pani do leczenia, jeżeli on sam nie dostrzega problemu. Jeżeli chłopak nadużywa alkoholu, po imprezach alkoholowych nie wraca do domu, stał się nerwowy i agresywny, to znak, że zaczyna dziać się coś niedobrego. Pani partner na pewno będzie zaprzeczał, że ma problem z alkoholem. Będzie próbował racjonalizować sytuacje i się usprawiedliwiać. To charakterystyczne mechanizmy obronne. Problem jest o tyle poważny, że Pani chłopak może powielać schematy wyniesione z domu, w którym także panował alkohol. Jak może mu Pani pomóc? Rozmową i zachęcaniem do podjęcia leczenia. Może go Pani motywować, prosić, błagać, ale na pewno na siłę go Pani na terapie nie zaciągnie. Placówki lecznictwa alkoholizmu w całej Polsce znajdzie Pani na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych PARPA. Życzę cierpliwości i dużo siły.
Pozdrawiam!