Jak pomóc chłopakowi z zaburzeniami osobowości?

Chciałabym prosić o dokładną radę, ponieważ nie mam pojęcia, co robić. Od ponad trzech lat jestem związana z chłopakiem, który prawdopodobnie (sami analizowaliśmy objawy) jest chory na bdp. Wszystkie objawy doskonale pasowały do jego zachowania. Nigdy nie wiedziałam, czemu ma gorsze i lepsze dni, jakby był dwoma innymi osobami. Jednego dnia idealizuje mnie i pokazuje mi ogrom czułości, następnego krzyczy, jest agresywny, krytykuje albo odwraca się ode mnie. Podczas ostatnich kilku miesięcy mówił mi, że 3 razy próbował popełnić samobójstwo (nie mieszkamy razem, nie wiem, jak było dokładnie, ale zawsze gdy to robił, pisał do mnie chwilę po tym). Jest mi ciężko, bo obydwoje jesteśmy jeszcze młodzi, ja mam 17 lat, a on 19. Chciałabym dowiedzieć się, jak mu pomoc albo jak przynajmniej poprawić nasze stosunki, kiedy ma właśnie te gorsze dni. Nie jest mi łatwo, po 3 latach czasem mam dni, kiedy jestem naprawdę tym wszystkim załamana, ale jednoczenie chcę walczyć o to, żeby dać mu tyle szczęścia, ile jestem w stanie dać. Prosiłam go o pójście na terapię, chociaż słyszałam, że terapia nie daje zbyt wiele. Po długich namowach usłyszałam zobaczymy, może w przyszłym roku. Boję się, że do tej pory stanie się coś złego, tym bardziej, że przecież nie jestem z nim cały czas. Jak mam się zachowywać, by nie prowokować go do takiego zachowania? Jak z tym razem walczyć?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Rozumiem Pani obawy i troskę o swojego chłopaka, ale obawiam się, że trudno będzie Wam na własną rękę poradzić sobie z borderline (Borderline Personality Disorder, BPD). Z drugiej jednak strony, wahania nastrojów Pani partnera nie muszą wcale oznaczać osobowości chwiejnej emocjonalnie. Być może Państwa autodiagnoza jest mylna. Właściwe rozpoznanie może postawić tylko lekarz psychiatra. Huśtawki nastrojów, od czułości po agresję, mogą wskazywać na CHAD (chorobę afektywną dwubiegunową) albo cyklotymię, albo jeszcze inne zaburzenie natury psychicznej, które manifestuję brakiem kontroli emocjonalnej. Irytacja, drażliwość, niestabilność emocjonalna, myśli i próby samobójcze mogą równie dobrze wskazywać na depresję. Nie byłabym taka pewna, czy Pani chłopak cierpi na BPD. Radziłabym skonsultować się z psychiatrą, który postawi właściwą diagnozę i zaproponuje skuteczne leczenie (np. farmakoterapię lub/i psychoterapię). Więcej na temat borderline i wymienionych przeze mnie zaburzeń może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/osobowosc-chwiejna-emocjonalnie
http://portal.abczdrowie.pl/borderline
http://portal.abczdrowie.pl/cyklotymia
http://portal.abczdrowie.pl/choroba-afektywna-dwubiegunowa
http://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-objawy-depresji

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam,

Zaburzenia psychiczne należy leczyć specjalistycznie, tak jak inne schorzenia, wymagana jest konsultacja psychiatryczna, szczegółowa diagnostyka i odpowiednio dostosowane leczenie (farmakoterapia i/lub psychoterapia).

Pozdrawiam serdecznie