Jak pomóc córce, która boi się koleżanki?

moja córka chodziła do2 lata przedszkola było ok w zerówce pierwszy miesiąc też ok a teraz boi się stołówki i koleżanki która jej każe się bawić tylko z nią płacze na widok tej dziwczynki jak ją zobaczy i martwi się co będzie na stołówce, była taka sytuacja że dziewczyny się kłóciły a moja córa płakała i pani kucharka krzyczała że podarła moja ceratę co nie jest prawdą. jak przekonać ją i pomóc bo nie mogę patrzeć jak się męczy . proszę o jakąś wskazówkę

Warto w całą sytuację włączyć nauczycieli. Powinni być świadomi całej sytuacji, dzięki czemu będą mogli odpowiednio reagować w określonych sytuacjach. Proponowałabym również opracować sposób radzenia sobie z uciążliwą koleżanką. Przygotować ją na różne sytuacje, ustalić jak się powinna zachować, co może powiedzieć. Takie przygotowanie w domu może mieć formę zabawy. Można np. na lalkach przećwiczyć zachowania córki w stosunku do koleżanki. Jeśli dziecko nauczy się radzić sobie z kłopotem poczuje się bezpieczniej, a chodzenie do zerówki przestanie być przykrym obowiązkiem.