Jak pomóc córce przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Proszę coś mi poradzić. Moja córka ma 16 lat. Dobrze się uczy. Czuje jednak ogromny lęk przed publicznymi wystąpieniami, czyli jeśli pani o coś pyta w szkole, mimo że umie, woli się nie zgłaszać z odpowiedzią. Jeśli się zgłasza lub pani sama zapyta, serce jej wali, język się plącze i jak mówi, gada głupoty, bo wszystko zapomina. Tak bym jej chciała pomóc. Staram się ją chwalić za najmniejsze sukcesy. Mówię, że jestem z niej dumna. Ale co z tego? Ona nie potrafi sobie z tym poradzić. A co ja mogę zrobić, by jej pomóc? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

Z lękiem jest tak, że trzeba go zrozumieć i oswoić. Cóż, łatwo powiedzieć, ale trudniej wykonać. Dlatego poradzenie sobie z lękiem wymaga pomocy ze strony psychoterapeuty. Obawiam się, że Pani ze swojej strony może niewiele pomóc :-(

Pocieszające jest jednak to, że lęk, w takiej formie, o której Pani pisze, leczy się stosunkowo łatwo i szybko. W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo dobre efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Nie wiem, w jakim mieście Pani mieszka, ale myślę, że w internecie znajdzie Pani wielu psychoterapeutów pracujących w tym nurcie.

Muszę jednak zaznaczyć, że psychoterapia prawdopodobnie nie wyeliminuje lęku przed wystapieniami publicznymi do zera, bo każdy człowiek odczuwa niepokój, konfrontując się z grupą i jest to normalne. Psychoterapia ma na celu zminimalizowanie lęku, do takiego poziomu, który nie wpływa w sposób dezorganizujący na nasze zachowanie i funkcjonowanie.

Zachęcałabym Panią, aby nie zwlekała Pani z umówieniem córki na wizytę u psychoterapeuty. Im szybciej córka rozpocznie terapię, tym szybciej zredukuje lęk i będzie jej łatwiej funkcjonować w środowisku szkolnym.

Pozdrawiam.