Jak pomóc dziecku z zaburzeniami rozwoju?

Witam serdecznie. Poszukuje wsparcia ponieważ widzę ze moje dziecko odbiega rozwojowo od swoich rówieśników. Jest wczesniakiem ur w 32 tyg z wagą 3400 i 56 cm wzrostu i to wcale nie pomyłka. Dziecko badane przez neonatologow którzy potwierdzili niedojrzalosc. Mój synek obecnie 21 m-cy koryg 19 nie reaguje na imię i niestety sprawia wrażenie ze mało rozumie . Nieraz jest inaczej bo np jak spytam gdzie zegar patrzy na niego ale nie pokazuje paluszkiem. Od niedawna troszkę zaczął mówić mama tata ale chyba średnio ze zrozumieniem. Poza tym kaka koko kurka kółko zaczął robić pa pa jednak trudno nieraz od niego zdobyć takie zachowanie. Zaczal prowadzac za reke zeby sie z nim bawic. Lubi ogladac ksiazeczki i dzieki nim nauczylam go pewnych dźwięków ktorych uzywa. Np pi BIP jak jedzie autkiem po stole. Mówi am mniam pi czyli pić. Baba dziadzia ale rzadko. Zwierzątko jak widzi to mówi mu czyli krówka. Nie boi się zwierząt. Nieraz wzdrygnie na niektóre dźwięki ale nie krzyczy nie płacze zwyczajnie się przestraszy. Od niedawna próbuje wsiąść na rowerek lub autko wcześniej nie chciał. Był rehabilitowany dzięki czemu usiadł jak miał 10 m-cy a zaczął chodzić jak 16. Od niedawna zaczął momentami chodzic na paluszkach ale częściej chodzi normalnie. Ma obniżone napięcie mięśniowe wiec jest słaby i chwiejny. Ma obecnie 95 cm wzrostu i prawie 15 kg jest szczupły dzieckiem. Lubi praktycznie wszystko. Czy to może być autyzm? Czy po prostu zwykle opóźnienie w rozwoju związane np ze wczesniactwem? Jakiś czas temu oglądał sporo telewizji a teraz praktycznie nie oglądamy wcale. Widzę ze jest lepiej gdy jej nie ma. Lubi się przytulać lubi bawić się z dziećmi co podobno później przychodzi ale lubi i umie. Generalnie dobrze reaguje na dzieci chce je dotykać bawic sie przytulać itp. Troche wstydzi się ludzi i zastawia się ale to mija. Potem specjalnie kolo nich przechodzi i się uśmiecha. Jednak nie do wszystkich podchodzi z takim entuzjazmem i sa osoby których wstydzi sie dlugo. Jeszcze mam jedno pytanie które szczególnie mnie nurtuje otwórz czy pewne zachowania mogą być od zabkowania? Strasznie przechodzi wyrzynanie zębów czworek i teraz doszły trójki trwa to od września niemalze. Z obserwacji widzę że jakgo boli jest rozdrazniony i taki jakby słabszy robi też zeza. Byliśmy u okulistyki która stwierdzila zeza ukrytego który jest związany z obniżonym napięciem miesniowym. Chyba napisałam wszystko bardzo proszę o pomoc bo okropnie się martwię.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Mimo, iż napisała Pani długi list to niestety na jego podstawie nie da się stwierdzić czy dziecko faktycznie wolniej się rozwija. To, że nie pokazuje paluszkiem jeszcze nie świadczy o autyźmie. By mówić o autyźmie muszą być spełnione pewne kryteria, które ocenić można tylko widząc dziecko i zbierając bardzo dokładny wywiad. Potrzeba też wsparcia kilku specjalistów. Pierwszym krokiem jest lekarz pierwszego kontaktu, kolejnym psycholog dziecięcy i ocena funkcjonalna. Proszę od tego zacząć.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu