Jak pomóc dziewczynie wyleczyć zaburzenia odżywiania?

Witam serdecznie! Mam problem... A właściwie nie ja, a moja partnerka. Nie mieszkamy razem, a ona chcąc schudnąć za moimi plecami nie je, a gdy już zje- ma wyrzuty sumienia i idzie to zwrócić... Twierdzi że wszystko jest pod kontrolą, wiem że tak nie jest. Zaczął boleć ją brzuch, zęby, włosy i paznokcie w coraz gorszej kondycji... Robi to, bo nie chce wyglądać gorzej od mojej byłej partnerki... Jak ją namówić by przestała? To ostatni dzwonek, proszę o pomoc!

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam Pana. Pod słowem, określeniem, które Pan używa "namówić" mieści się zakres naszego wpływu na inne osoby. Doświadczamy tego w różnych sytuacjach, że jest on ograniczony. Podejrzewam, że wiele razy próbował Pan namówić swoją partnerkę do zmiany. Być może argument, że chce ona upodobnić się do Pana poprzedniej partnerki jest tylko racjonalizacją (pretekstem) by robić dalej to co robi ze swoim odżywianiem. Jednak zaburzenia odżywiania wymagają diagnozy (oceny) przez specjalistę. Z opisanych przez Pana sygnałów, które Pan zauważa u partnerki trzeba poważnie wziąć pod uwagę zagrożenie jej zdrowia i życia. Być może powinien Pan stworzyć koalicję (składającą się z bliskich Wam osób), która wspólnie z Panem skuteczniej zmotywuje Pana partnerkę do sięgnięcia po pomoc. Ostatecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc wbrew woli drugiej osoby (kiedy jesteśmy przekonani, że ratujemy jej zdrowie i życie). Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Witam,

Zaburzenia odżywiania są wskazaniem do podjęcia psychoterapii. W zależności od tego jak ostre jest zaburzenie oraz stan fizyczny organizmu także do farmakoterapii. W skrajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest życie człowieka także do hospitalizacji.
Psychoterapia (czasem w połączeniu z farmakoterapią) są bardzo skutecznymi metodami leczenia zaburzeń odżywiania.
Jednak, przede wszystkim najpierw diagnoza w tradycyjnych warunkach, czyli na wizycie u psychoterapeuty i lekarza psychiatry. Być może udałoby się Panu namówić partnerkę na wizytę u psychologa/psychoterapeuty. Myślę, że dobrym pomysłem jest także ten, podsunięty przez przedmówcę - być może ktoś z bliskich Pana partnerce pomoże zmotywować ją do takiej konsultacji. Gdy zostanie wykonana pełna diagnoza trudności, specjaliści zapewne powiedzą co dalej należy robić i jaka forma leczenia byłaby najbardziej odpowiednia. Pomocy można szukać m.in. w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Poradniach Leczenia Nerwic, a także w gabinetach prywatnych psychologów/psychoterapeutów oraz lekarzy psychiatrów.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Obawiam się, że może już być za późno na to, by zwykłe "proszę, przestań" wystarczyło. Partnerka straciła kontrolę, ma zaburzony obraz własnego ciała, dązy ku destrukcji swojego ciała pomimo wyraźnych oznak jego osłabienia - to wszystko wskazuje na rozwijające się zaburzenie odżywiania. Partnerka powinna jak najszybciej zgłosić się do psychologa i podjąć terapię - spotkania pomogą jej walczyć z zaburzeniami odżywiania, ale i z kompleksami na których tle prawdopodobnie zaburzenia te się pojawiły. Proponuję pokazywać dziewczynie różne broszury/informacje w internecie/opisy przypadków bulimii i anoreksji tak, aby sama doszła do wniosku, ze coś jest nie tak. Nachalne namawianie może przynieść odwrotny skutek. Proszę wspierać dziewczynę i podpowiadać raczej niż namawiać do podjęcia terapii. Wskazywanie korzyści z takiej terapii również jest dobrym sposobem, aby namówić chorą na podjęcie leczenia. Pozdrawiam.