Jak pomóc kobiecie, która żyje z alkoholikiem?

Jak pomóc kobiecie, która żyje z alkoholikiem.. Jest to jej mąż, od ponad 20 lat żyją razem i od zawsze ma on problem z alkoholem. Kiedyś ten problem nie był tak widoczny, teraz natomiast stało się to codziennością. Gdyby tego było mało, ciągle się kłócą, wyzywają, doszło do tego, że on jej grozi. Grozi, że podetnie jej gardło. Ostrzy przy niej noże a temu wszystkiemu przygląda się ich dziecko. Mieszka z nimi 4 letnia dziewczynka.. Nie wiem jak mogę pomóc. Wiele razy rozmawiałam z tą kobietą, prosiłam żeby się z nim rozwiodła, żeby się wyprowadziła z tym dzieckiem, które nie jest niczemu winne a od małego ma niszczoną psychikę. Ta kobieta natomiast wszystkie moje pomysły neguje, twierdzi, że nie da sobie rady. Zarówno finansowo jak i w opiece nad dzieckiem. A jej mąż w niczym jej nie pomaga, wszystkie pieniądze przepija. Przy dziecku to on śpi pijany.. Proszę, powiedzcie co ja jeszcze mogę zrobić. Co zrobić żeby ona zrozumiała, że na dobre jej wyjdzie zakończenie tego patologicznego życia.. Bardzo bym chciała jej pomóc ale nie potrafię

Szanowna Pani,
pomocy można szukać w placówkach Interwencji Kryzysowej, w MOPR, należy wszcząć procedurę niebieskiej karty. "Przemoc w rodzinie - jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażając te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą". Są odpowiedzialne konkretne osoby za odizolowanie sprawcy od rodziny. Proszę zastanowić się nad taką forma pomocy, w placówkach: Interwencji kryzysowej, MOPR, czy na komisariacie policji. Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani, że wyraziła Pani swoją gotowość/otwartość, by pomóc Kobiecie z Dzieckiem, których sytuacja rodzinna Panią zaniepokoiła - jest to bardzo szlachetne.

Co Pani może w tej sytuacji?
Już jest Pani pomocna, poprzez swoją obecność i deklarację swojej pomocy.

W tej sytuacji ważne jest działanie.

Zachęcam Panią, by zainspirowała Pani Kobietę, by podjęła kroki - by zaczęła od tego pierwszego kroku, czyli zatroszczyła się o siebie i o małoletnie Dziecko, kontaktując się telefonicznie oraz
informacyjnie z bezpłatnym Kryzysowym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej (całodobowym).
albo z bezpłatnym Kryzysowym Telefonem Zaufania, nr 116 123, czynnym codziennie, w godz. 14.00-22.00, gdzie uzyska Pani potrzebne wskazówki/wsparcie oraz pomoc psychologiczną/prawną.

Sugerowałabym, by skontaktować się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” nr 801 120 002, gdyż wobec Pani Znajomej oraz Jej Dziecka, Mąż ogranicza swobodę osobistą, stosując zagrażające zachowania zdrowiu i życiu...

Przydatne byłoby również sięgnięcie po wsparcie oraz wskazówki, do MOPS-u.

Z przesłaniem dla Pani i Znajomej odwagi i powodzenia!

irena.mielnik.madfej@gmail.com
tel. 502 749 605