Jak pomóc koledze z zaburzeniami emocjonalnymi?

14-latka mam kolegę, który ma zaburzenie emocjonalne. Przypadkowo usłyszałam, że jest emocjonalnie źle rozwinięty niż 14-latkowie, prawdopodobnie cofnięty o rok. Bardzo go lubię, ale trochę przeraża mnie, że nie może złapać kontaktu z rówieśnikami i trochę na lekcjach wygłupia się - dla popisu. Proszę o radę jak jemu pomóc.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Zaburzenia emocjonalne to szerokie pojęcie, pod którym może mieścić się wiele różnych chorób i nieprawidłowości. Zaburzenia emocjonalne są składową, które wchodzą w ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Zaburzenia emocji mogą świadczyć o braku kontroli nad negatywnymi uczuciami, trudnościach w ekspresji emocji, nadwrażliwości emocjonalnej itp. Napisałaś w liście, że Twój kolega nie potrafi złapać kontaktu z rówieśnikami, wygłupia się na lekcjach, by zwrócić na siebie uwagę i że jego rozwój emocjonalny jest nieadekwatny do wieku, w jakim się znajduje. Być może Twój kolega cierpi właśnie na zespół nadpobudliwości.

Przez Internet nie jestem w stanie postawić żadnej diagnozy. Jak możesz mu pomóc? Przede wszystkim jako koleżanka nie odtrącaj kolegi, staraj się z nim rozmawiać o jego uczuciach, traktować normalnie, jak każdego innego kolegę. Jego trudności emocjonalne nie powinny być powodem, dla którego klasa go odrzuci i zacznie się od niego odwracać. Skoro chłopak ma szeroko rozumiane zaburzenia emocjonalne, powinny zostać podjęte wysiłki, by ułatwić mu integrację z grupą rówieśniczą.

Problemy emocjonalne chłopca to wyzwanie przede wszystkim dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Ty jako dobra koleżanka z klasy możesz ułatwić swojemu koledze nawiązywanie znajomości i zachęcać go do pracy w zespole tak, by poczuł się potrzebny i nie musiał źle się zachowywać, by zwrócić na siebie uwagę innych. Pozdrawiam!

Dzień Dobry,

Z jakiegoś powodu Twój Kolega chce zwrócić uwagę na siebie, poprzez "wygłupianie się"
być może nie jest tego świadomy i to jest taki sposób radzenia sobie z trudnościami.

Delikatnie polecałabym Mu podpowiedzieć, że zastanawiasz się, co może być tego
powodem i może chciałby na ten temat porozmawiać, być może udałoby Ci się zainspirować Kolegę do rozmowy ze specjalistą?
Czego serdecznie Ci życzę,

Irena Mielnik-Madej

Witam,

Jeśli martwi Cię zachowanie kolegi, możesz spróbować z nim porozmawiać o tym, dlaczego tak się zachowuje - być może pozwoli Ci to lepiej go zrozumieć.
Jeśli pojawiłyby się jakieś inne niepokojące przejawy jego zachowań, zawsze może zwrócić się do wychowawcy, pedagoga lub psychologa szkolnego, aby jako osoby dorosłe zajmujące się pracą z młodzieżą, mogli zwrócić uwagę na jego zachowanie i być może wspomóc jego proces dojrzewania emocjonalnego.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek