Jak pomóc koleżance, która ma anoreksję

Witam, jestem z wami już od kilku dni, chcąc się podzielić swoją historią. Muszę zacząć tak, że jestem na profilu biologicznym, więc interesuje się dietetyką. Moja koleżanka ma anoreksję, ale mimo to się dalej odchudza. Ja już to zauważyłam i jej to powiedziałam, a ona się obraziła i się nie odzywa. Czy powinnam przełamać lody i jej wybaczyć? Czy powinnam jej pomóc, czy tego chce czy raczej nie/ Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Osoby, które cierpią na zaburzenia odżywiania, najczęściej zaprzeczają, że mają jakiekolwiek problemy z jedzeniem. Nierzadko reagują agresją i złością, gdy ktoś próbuje im pomóc albo chociażby porozmawiać na ten temat. Twoja koleżanka mogła poczuć się urażona, że odkryłaś jej „tajemnicę”. Zazwyczaj nastolatki chcą ukryć przed światem swój „sekret”. Głodzą się, stosują wyszukane diety, sprawdzają tabele kaloryczności posiłków, ograniczają ilość posiłków w ciągu dnia, są przewrażliwione na punkcie swojej wagi, unikają tuczących pokarmów, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające, intensywnie ćwiczą, by schudnąć, bezustannie uważają, że są ciągle za grube.

Uważam, że jak najbardziej powinnaś pomóc swojej koleżance. To będzie bardzo trudne, ale postaraj się z nią dyskretnie porozmawiać, dlaczego się głodzi, co jest powodem jej problemów. Wśród przyczyn anoreksji wymienia się wiele czynników: niską samoocenę, perfekcjonizm, problemy rodzinne, wzorce kulturowe, nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników itp. Nie wiadomo, co stanowi przyczynę anoreksji u Twojej koleżanki. Spróbuj zachęcić ją do wizyty u psychologa szkolnego albo do tego, by zadzwoniła pod jeden z telefonów zaufania, np. Młodzieżowy Telefon Zaufania – nr tel.: 116 111. Razem z koleżanką możecie poczytać także artykuły zamieszczone w naszym serwisie, w którym znajdziecie wskazówki, jak radzić sobie z zaburzeniami jedzenia:

http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-u-dzieci
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki-anoreksja

Pozdrawiam i życzę powodzenia!