Jak pomóc koleżance, której chłopak popełnił samobójstwo?

Witam, mam 24 lata - kobieta. Kilka dni temu chłopak mojej znajomej popełnił samobójstwo, gdy ona z nim zerwała. Byli ze sobą 6 lat. Z ową znajomą byłyśmy kiedyś bardzo dobrymi przyjaciółkami, później, gdy poznała tego chłopaka, również z nim się zaprzyjaźniłam. Około 5 lat temu zerwałam z nimi kontakt, ponieważ ten chłopak również mi się podobał. Z nią widziałam się kilka razy i rozmawiałam, ale z nim od tamtego czasu już nie miałam jakiegokolwiek kontaktu. Na tyle co poznałam moją znajomą to jest to bardzo wrażliwa, uczuciowa i dobra osoba, chętna pomagać innym. Nie raz chciałam być taka dobra jak ona. Ludzie do niej lgnęli i nie było chyba osoby, która by jej nie lubiła. Niestety stało się to co napisałam na początku. Jej chłopak popełnił samobójstwo i wszystko wskazuje na to, że z powodu rozstania. Na pogrzebie nie była, bo dowiedziałam się o wszystkim jak już było po. Piszę do Państwa z pytaniem i prośba o radę jak mogę pomóc tej dziewczynie. Bardzo bym chciała coś zrobić przez wzgląd na naszą dawną przyjaźń i to jaką jest osobą. Nie wiem, czy może lepiej nic nie robić, np. nie rozmawiać z jej siostrą, mamą, nie podjechać do niej. Boję się, że sobie z tym nie poradzi, a nie chciałabym pogorszyć sytuacji. Być może za mało opisałam więc proszę o informację. Czekam na kontakt.

Witam!
Trudno doradzić co powinna Pani zrobić, ponieważ wszystko zależy od tego w jakim stanie psychicznym jest ta dziewczyna. Bardzo często w takich sytuacjach pojawia się poczucie winy ze względu na podjętą decyzję. Ważne jest, aby rodzina i przyjaciele wspierali ją, a także rozmawiali na temat tego co się stało.
Proszę pamiętać, że najprawdopodobniej będzie ona przeżywała teraz żałobę po śmierci chłopaka, co wiąże się z przechodzeniem przez emocje związane z zaprzeczaniem, poczuciem winy, depresją, aż po akceptację tego co się wydarzyło.
W zależności od tego jak będzie funkcjonowała koleżanka należy dobierać formy pomocy. Przydatna może być grupa wsparcia dla osób, które doświadczyły podobnej sytuacji. Być może konieczna okaże się psychoterapia. Trudno wskazać jaka forma pomocy będzie dogodna dla koleżanki, ponieważ tylko w kontakcie bezpośrednim można ocenić w jakim stanie psychicznym jest dana osoba.
Pozdrawiam