Jak pomóc koleżance z depresją i myslami samobójczymi?

Karolina ma 19 lat od kilku tygodni zachowuje się nieswojo - nie ma apetytu, wiecznie jest podłamana i zapłakana, ma wahania nastrojów, ciągle odczuwa zmęczenie i najchętniej przespałaby całe życie, nic jej nie cieszy, a ma kochającą rodzinę, wiernych przyjaciół i chłopaka, któremu na niej zależy. Dziś, po powrocie z pracy, zauważyłam u niej na ręce ślady po cieciu się, sama przyznała mi się, że nie daje sobie sama ze sobą rady i że chciała ze sobą skończyć i że potrzebuje pomocy... Wszystkie objawy pasują do załamania psychicznego.

Witam!

Opisane przez Panią objawy zaobserwowane u koleżanki mogą być spowodowane depresją. Jednak zdiagnozować u niej takie zaburzenie może tylko lekarz psychiatra na bezpośredniej wizycie. Autoagresja jest formą radzenia sobie z problemami. Jeśli przyjaciółka czuje się tak bardzo źle, może sięgać po tego rodzaju formy rozładowania emocjonalnego napięcia. Warto, żebyście jej Państwo nie odrzucali z tego powodu. Dobrze byłoby z nią na ten temat porozmawiać. W trakcie takiej rozmowy może ją Pani zachęcić do wizyty u lekarza psychiatry i u psychologa. Pomoc specjalistów może pozwolić jej poradzić sobie z problemami.
Wsparcie z Pani strony i reszty jej bliskich może jej pomóc w powrocie do równowagi. Dlatego tak ważne jest zauważanie jej problemów i zwracanie na nią uwagi, ponieważ w ten sposób pokażecie jej, że jest dla Was bardzo ważną osobą i zależy Wam na jej dobrym samopoczuciu oraz że wyrażacie gotowość do udzielenia jej pomocy.
Pozdrawiam