Jak pomóc mamie, bo nie chcę, żeby rodzina się rozpadła?

Moja 45 mama dziwnie się zachowuje. Mam 15 lat i widzę, że jest strasznie przygnębiona, spadła jej samoocena... Strasznie kłóci się z tatą, obraża go i przez to jest straszna atmosfera w domu. Niestety mama dużo przeszła przez nas, dzieci i tatę, gdyż najstarszy syn nie skończył na technikum i siedział miesiąc w więzieniu. Reszcie jakoś idzie, ale co chwila są jakieś kłótnie. Mama niekiedy mówi mi, że jest niepotrzebna w domu, że tylko pierze skarpetki i tyle, ma z tego wszystkiego dość! Mówiła też, że odchodzi, że chce rozwodu. Chcę jej jakoś pomóc i nie wiem jak i nie chcę, żeby rodzina się rozpadła;(.

Witam!
Możesz starać się rozmawiać z mamą na temat jej problemów i samopoczucia. Jej problemy w małżeństwie mogą powodować, że czuje się gorzej niż zwykle, jest rozdrażniona i przemęczona. Warto, żebyś zachęciła ją do spotkania z psychologiem lub do kontaktu z telefonem zaufania (np. 116 123 dla osób w kryzysie). Możesz zapytać jej, czy możesz jej jakoś pomóc i wesprzeć.
Staraj się także zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Rodzice sami muszą rozwiązać między sobą trudności, co może powodować, że będziesz czuła się winna czy pominięta. Dlatego postaraj się rozmawiać z nimi i mówić im, jak Ty czujesz się w tej sytuacji. Wszyscy członkowie rodziny są tak samo ważni. Jeśli będziesz potrzebowała pomocy i wsparcia lub wytłumaczenia sytuacji możesz ich o to poprosić. Warto, żebyś na bieżąco wyrażała swoje emocje. Może masz inną bliską Ci osobę, której możesz zaufać i zwierzyć się z trudności. Takie rozmowy także mogą być pomocne.
Pozdrawiam