Jak pomóc mamie w depresji i po nieudanej próbie samobójczej?

Witam, mam 15 lat. Moja mama ma depresję, rodzice nie do końca chcieli mi powiedzieć z jakiego powodu, więc, niestety, nie wiem. Moja mama próbowala popełnić samobójstwo, wzięła dużo tabletek właśnie na depresję. Kiedy wróciła ze szpitala psychiatrycznego, wszystko było dobrze. Ale od niedawna mama zaczęła bardzo dużo pić, kłócić się ze wszystkimi, ciągle płacze... Nie wiem, jak mam jej pomóc, a nie chcę obojętnie patrzeć na jej krzywdę. Bardzo proszę o pomoc!

Witam!

W tej sytuacji byłoby dobrze, gdybyś podzieliła się odpowiedzialnością za Mamę z innymi członkami rodziny. Taka odpowiedzialność jest z pewnością ponad siły 15-letniej dziewczyny. Twój Tata i inni członkowie rodziny, np. dziadkowie, starsze rodzeństwo, powinni ustalić razem strategię postępowania.

Bardzo ważną rzeczą jest, aby Mama kontynuowała leczenie i regularnie spotykała sie z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem, a w przypadku pogorszenia samopoczucia i nasilenia objawów - częściej - np. raz w tygodniu.

Leczenie lekami przeciwdepresyjnymi powinno trwać przez co najmniej pół roku, po upływie tego czasu można, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, stopniowo zmniejszyć dawki leków i je odstawić.

W przypadku, gdy miała miejsce próba samobójcza przez zatrucie lekami, dobrze jest, gdy leki wydaje pacjentowi członek rodziny, a wszystkie leki (nawet takie, które zazwyczaj dostępne są w domu, jak np. środki przeciwbólowe) powinny być trzymane pod kluczem, a osoba chora nie może mieć do nich dostępu.

Leków psychotropowych nie wolno łączyć z alkoholem. Mama może ryzykować ciężkie powikłania lub zatrucie lekami. Być może odstawiła leki, aby móc pić, stąd przestała się leczyć. Zastanawiam się również, czy Mama nie jest uzależniona od alkoholu. Wówczas konieczne jest leczenie odwykowe. Bez tego leczenia terapia depresji będzie nieskuteczna. Osoba uzależniona, odczuwając głód alkoholu, może np. odstawić leki, przerwać terapię. Byłoby więc wskazane, aby Mamę skonsultował psychiatra pracujący w poradni leczenia uzależnień. W takiej poradni może uzyskać pomoc również rodzina osoby uzależnionej: dzieci, rodzice, małżonek.

Mama nie powinna mieć dostępu do alkoholu. W jej obecności nie powinien być spożywany alkohol, nie powinna teraz również dysponować swoimi pieniędzmi.

Do rozważenia jest ponowne skierowanie Mamy do szpitala. W szczególnych przypadkach zagrożenia życia pacjenta jest możliwe również leczenie bez zgody pacjenta.

Myślę, że dobrze byłoby, gdybyś powiedziała o swoich wątpliwościach Tacie lub innemu członkowi rodziny, do którego masz zaufanie. Z kolei Tata powinien jak najszybciej zgłosić się razem z Mamą do lekarza prowadzącego jej leczenie.

Polecam Ci również informacje zawarte w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji.

Pozdrawiam.