Jak pomóc mamie w trakcie chemioterapii?

Witam. Moja mama jest w trakcie chemioterapii, a wlasciwie musiala przerwac ja. Po 2 cyklu (kazdy cykl co 3 tygodnie), toz przed 3 zaczal pojawiac sie wysoki puls i to w trakcie spoczynku (mama praktycznie od poczatku problemow z sercem lerzy). Toz przed rozpoczeciem chemii poszedlem z nia do kardiologa (by zobaczyc jak wyglada stsn jej serca), ktory przepisal nebilet i telmizek jesli cisnienie i puls beda mialy okreslone wskazania. Mama tych lekow nie brala, gdyz cisnienie nie osiagalo wartosci podanych przez kardiologa. Lekarz od chemii w czasie konsultacji toz przed 3 wlewem przepisala 1/2 tabletki metocardu na 12 godzin. W trakcie 3 wlewu mama stracila przytomnosc i zawiozlem ja na SOR. Tam podali jej wskazana dawke metocardu. Mama poczula sie lepiej i wrocilismy do domu. Nastepnie mama brala zalecona dawke czyli 1/2 metocardu co 12 godzin. Puls jej spadal, ale gora na 4 godziny i nastepowal ponowny "atak" przyspieszonego bicia serca, nastepnie w oczach pojawialy sie mroczki i uczucie stawania serca i utraty powietrza. Zabralem mame znow na SOR. Tam lekarz (ogolny chyba) napisal by brac telmizek jesli cisnienie bedzie wyzsze niz 150/90 brac podana przez 1 kardiopoga dawke telmizeku. Mama wziela telmizek prsez 2 dni i ciagle bylo jej gorzej. Gdy bylo bardzo zle nie wiedzac co robic podalem jej zalecona dawke nebiletu. Takze pomagal na krotko. Wezwalismy lekarza rodzinnego, ktory przepisal krople milocardin i dal skierowanie do szpitala jesli by sie znow pigorszylo. Krople tak samo pomagaly na krotko. Wezwalismy zatem transport i pojechalismy do szpitala. Tam mamie zrobiono badania ekg, echo, holter ekg i oczywiscie badania krwi. Rozpoznanie: przedwczesna depolaryzacja przedsionkowa. Zastosowana terapia: b-bloker, ACE-I uzyskujac zlagodzenie dolegliwosci. Po paru dniach mame wypisano tak by zdarzyla na 4 wlew. Z tego co mowi lepiej jej bylo po jakiejs rozowej tabletce. Przypisano jej Prestilol 1/2 z rana. Mama tabletki bierze, ale znow jej wrocily te ataki i to nawet podczas snu. Zmierzylem jej cisnienie i puls i wynosi 144/90 i 107 puls - caly czas lezy na lozku i wstaje tylko do lazienki z moja pomoca. Prosze o pomoc.

Prestilol to lek złożony. Zawiera ACE inchibitor i betabloker. W razie utrzymywania się dolegliwości należałoby zwiększyć dawkę betablokera. Są formy leku( Prestilol) z mniejszą i większą dawką betablokera. Lek może przepisać lekarz poz. Mama musi używać lek systematycznie i nie odstawiać w przypadku zmniejszenia się ciśnienia.