Jak pomóc mężczyźnie, który choruje na depresję?

Witam, Jestem/byłam już chyba sama nie wiem w związku z mężczyzną który choruje na depresję. Od dwóch tygodni nie utrzymuje ze mną kontaktu (w sensie wiadomości) nie miałam okazji jeszcze sie z nim zobaczyć.Zobacze się z nim jutro i nie wiem co robic? Nie chce zrobić awantury tylko problem dla mnie jest czy jego zachowanie do mnie jest takie bo stracił już do mnie uczucia czy to objawy choroby? Jak to rozróżnić? Bardzo mi na nim zależy.W przeszłości(nie znałam go wtedy) chodził na psychoterapię i przez 6lat chorował na na poważna depresję. Teraz jest zdecydowanie lepiej, pracuje. Znamy się od 4lat, najpierw byliśmy przyjaciółmi a od roku jesteśmy razem. Co robić? Może jakaś literatura dla mnie na ten temat?

Dzień dobry. Depresja może mieć różne podłoża i wiele przyczyn. Różne podejścia terapeutyczne upatrują przyczyn depresji w różnych problemach - przykładowo w jednym z podejść kładzie się nacisk na głębokie negatywne przekonania osoby depresyjnej, np. o niezasługiwaniu na miłość i pracę nad takimi przekonaniami. W innym podejściu szuka się wydarzeń w życiu osoby depresyjnej lub nawet u jej przodków, które mogły np. naruszyć więzi między dziećmi a rodzicami i to bywa przekazywane z pokolenia na pokolenie. W innym podejściu przyjmuje się, że depresja może wynikać z zablokowania przepływu życia i wynikać z odrzucenia rodziców - wówczas należy się z nimi pojednać, nawet jeśli wydaje się to bardzo trudne, bo np. krzywdzili. Wiele się mówi o depresji i zatrzymanej złości, a nawet agresji. Przyjrzenie się temu i tzw. przepracowanie trudnych tematów aby złość mogła ujrzeć światło dzienne, a potem odejść - również bywa pomocne. Depresja faktycznie odbiera w znacznym stopniu zdolność odczuwania miłości. Dlatego nie powinna Pani odbierać osobiście niektórych zachowań partnera. Życie z osobą cierpiącą na depresję bywa frustrujące, jednak ta osoba nic nie może poradzić na swój stan i to nie zależy od jej woli. Dopiero odkrycie przyczyny choroby i uporanie się z nią oraz praca nad zmianą sposobu myślenia mogą pomóc. Trudno polecić jakąś lekturę - z uwagi na to, co napisałam wcześniej - wielości podejść do tematu depresji. Udowodniono jednak, że pomocne mogą być medytacje oraz praktykowanie tzw. Uważności na co dzień. Tu może pomóc książka "W pułapce myśli. Jak poradzić sobie z lękiem i depresją" J. Hayes. Trochę z innej beczki, ale także pomocna może okazać się książka "Nie zaczęło się od ciebie" Mark Wolynn. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego. Katarzyna Kapral