Jak pomóc mężowi choremu na depresję?

Mój mąż ma depresję. Namówiłam go na wizytę u psychologa, który skierował go do psychiatry. Została stwierdzona depresja lękowa - jak mam mu pomóc? Opisujecie, że powinnam się nim bardziej zając, ale gdy tylko zaczynam się pytać co w firmie (prowadzi własną) słyszę: „nie wtrącaj się”, a za chwilę przeprasza - już nie wiem jak mam z nim rozmawiać. Jak jestem miła to się pyta co tak miło, podejrzewa jakiś podstęp, a jak już innym tonem mówię to też mu nie pasuje. Bardzo kocham swojego męża i chcę mu pomóc, proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Osoby, które cierpią na zaburzenia psychiczne myślą odmiennie od osób zdrowych. Dlatego też zachowanie męża może być dla Pani raniące i niezrozumiałe. Warto, żeby porozmawiała Pani z nim na temat tego, jakiej on konkretnie od Pani oczekuje pomocy. Możliwe, że jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami, a od Pani oczekuje wsparcie i wysłuchania. Warto o to dopytać.
Nie musi Pani robić wszystkiego za męża i otaczać go nadmierną uwagą. Najważniejsze, żeby wyrażała Pani gotowość do pomocy wtedy, kiedy on jej potrzebuje. Okres choroby męża jest także okresem trudnym dla Pani, dlatego zachęcam do korzystania z pomocy psychologa lub grup wsparcia. Będzie Pani mogła rozmawiać o problemach, jakie powstają z powodu zaburzeń męża oraz uzyskiwać wsparcie. W trudnych chwilach warto, żeby korzystała Pani z telefonu zaufania (116 123).

Pozdrawiam

Witam,
Warto, aby porozmawiała Pani o tym, jakiego zachowania w tej sytuacji Pani mąż od Pani oczekuje oraz o tym jak Pani odbiera jego zachowanie/ o różnicach w postrzeganiu sytuacji; słów. Pomocy wymaga nie tylko Pani mąż, ale i życie z osobą z depresją jest obciążające stąd też powinna Pani szukać sposobów aby móc dbać o własne emocje w myśl zasady, że Pani pokłady energii też są wyczerpywalne a nie dbając o siebie, o swoje samopoczucie nie będzie Pani w stanie dbać o męża.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek