Jak pomóc na odległość przyjacielowi po śmierci ojca?

  Witam! Mam 16 lat i dzisiaj dowiedziałam się od mojego przyjaciela, że wczoraj powiesił się Jego ojciec. Nie mam pojęcia jak Jemu pomóc, bo spotykamy się bardzo rzadko. Rozumiem, że powinnam być teraz dla Niego wsparciem, aczkolwiek nie wydaje mi się, że mogłabym Jemu pomóc przez sms-y. Spotkanie z Nim jest dość trudne ze względu na transport. Mam zamiar pojechać na pogrzeb Jego Ojca, ale nie wiem jak mam się zachować, co powiedzieć... Chciałabym prosić o podpowiedź co mogę zrobić żeby jakoś Go wesprzeć. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Wsparcie to nie muszą być konkretne słowa czy czyny. Często wystarczy by druga osoba była blisko, była gotowa wysłuchać i pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bardzo dobrze, że chcesz pojechać na pogrzeb taty kolegi. Myślę, że sama Twoja obecność i chęć pomocy będą dla niego wiele znaczyć.
Nie musisz zamartwiać się tym, co powinnaś mu powiedzieć. Wystarczy, że pozwolisz mu powiedzieć, co on czuje i jak sobie radzi w tej trudnej sytuacji. Także sms-em dajesz mu sygnał, że jest dla Ciebie ważny, interesują Cię jego sprawy i samopoczucie. Nawet pytanie, jak on się dziś czuje wysłane za pomocą wiadomości może być dla niego wsparciem. Uwaga i zainteresowanie jego problemami jest bardzo istotna w takiej sytuacji.
Nie musisz też bać się swoich uczuć. Zamiast na siłę się uśmiechać i starać się go pocieszać, możesz powiedzieć, co faktycznie czujesz i jak Ty przeżywasz tę sytuację. Autentyczność jest także bardzo ważna. Kiedy powiesz mu, że jest Ci ciężko, on będzie wiedział, że jesteś z nim i dla Ciebie to także trudne przeżycie. Możesz polecić mu numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111), gdzie w każdej chwili będzie mógł porozmawiać ze specjalistą na temat swojego samopoczucia i emocji, jakie wywołała w nim śmierć ojca.
Pamiętaj także o sobie - pomożesz przyjacielowi, jeśli sama będziesz się dobrze czuła. Dlatego nie rób nic wbrew sobie oraz ponad swoje siły. On potrzebuje zainteresowania i wsparcia, jednak nie przez cały dzień. Znajdź czas na to, żeby samej odpocząć i zregenerować siły.

Pozdrawiam